Na sygnale

3 osoby podejrzane o popełnienie 55 oszustw internetowych. Jest akt oskarżenia

Śledczy z olsztyńskiego wydziału przestępczości gospodarczej pod nadzorem Prokuratury Rejnowej Olsztyn-Południe w Olsztynie przygotowali akt oskarżenia z 55 zarzutami wobec podejrzanego o dokonywanie tak zwanych oszustw „na Blika”. Przed sądem staną też dwie osoby, które pomagały 30-latkowi w jego procederze.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie od października zeszłego roku pracowali nad sprawą oszustw dokonywanych przy wykorzystaniu tak zwanej metody „na Blika”.

Z ustaleń śledczych wynikało, że na przełomie października i listopada 2023 r. podejrzani włamywali się na konta użytkowników portalu facebook. Po przełamaniu zabezpieczeń zmieniali hasła dostępowe, a następnie analizowali grona osób zapisanych na profilu jako znajomi. Wybierali te osoby, z którymi użytkownik miał najczęstszy kontakt. Następnie, podszywając się pod właściciela profilu, wysyłali wiadomości tekstowe do wytypowanych znajomych i członków rodziny. Pod pozorem potrzeby wykonania nagłej zapłaty lub utraty dostępu do konta bankowego prosili o pożyczenie pieniędzy i wygenerowanie kodu BLIK. Przy wykorzystaniu kodów wypłacali pieniądze z bankomatów znajdujących się na trenie Olsztyna.

Główny podejrzany, przy pomocy 22-latki i 24-latka, włamał się w sumie na 26 profili użytkowników facebooka. Wysłał 55 wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy do 37 użytkowników. Pokrzywdzeni przekazywali kody do wypłaty gotówki w kwotach od 150 do 6000 zł. Łącznie oszukani stracili ponad 35 000 zł.

Wszyscy podejrzani odpowiedzą przed sądem za przełamania zabezpieczeń profili na portalu facebook i oszustwa. 30-latek jest ponadto oskarżony o uczynienie sobie ze swojej przestępczej działalności stałego źródła dochodu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 8 do 12 lat.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*