Na sygnale

21 – latek odpowie za oszustwo internetowe

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 21-latkowi, który jest podejrzany o oszustwo internetowe. Mężczyzna miał za pomocą phishingowego programu uzyskać dane do logowania na stronę banku pokrzywdzonej kobiety i następnie za pomocą kodu BLIK wypłacić z bankomatu ponad tysiąc złotych. 21-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziały dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskie Policji w Olsztynie wyjaśnili okoliczności oszustwa internetowego. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawca za pomocą phishingowego programu wysłał do pokrzywdzonej kobiety wiadomość sms z treścią o rzekomej dopłacie kilku groszy do wysłanej przesyłki. Pokrzywdzona kliknęła w wysłany link, który przekierował ją na spreparowaną stronę internetową banku. Po wpisaniu przez 35-latkę wszystkich potrzebnych danych do logowania, sprawca wykorzystał je wchodząc na prawdziwą stronę placówki bankowej, a następnie wygenerował kod BLIK i wypłacił z bankomatu ponad tysiąc złotych. W momencie, gdy 35-latka zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, zgłosiła to organom ścigania.

Funkcjonariusze ustalili personalia i miejsce pobytu podejrzewanej o oszustwo osoby. Okazał się nim 21-latek z województwa śląskiego. Mężczyzna usłyszał zarzut bezprawnego uzyskania informacji oraz oszustwa komputerowego, do których się nie przyznał. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują, aby nie aktywować linków, które otrzymujemy w wiadomościach czy mailach. Jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdźmy na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. W razie wątpliwości zawsze możemy skontaktować się z przedstawicielem firmy. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy.

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*