Wiadomości

1 marca 2017 r. weszła w życie reforma Krajowej Administracji Skarbowej

1 marca 2017 r. weszła w życie reforma polegająca na połączeniu trzech służb: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej.

Funkcjonujące do tej pory struktury należało dostosować do aktualnych realiów gospodarczych, nowych wyzwań jak i zagrożeń z tym związanych, jak również oczekiwań klientów. Podstawą dokonywanych zmian była potrzeba zwiększenia skuteczności i efektywności działania tych służb. Dotychczasowe rozproszenie i powielanie niektórych zadań związanych z poborem podatków i ceł utrudniało spójne i skuteczne wykonywanie tych zadań.

Podjęto kroki, aby w procesie wdrażania reformy Krajowej Administracji Skarbowej zachowany został komfort i bezpieczeństwo naszych podatników. W związku z tym bez zmian pozostały: urzędy skarbowe i ich siedziby oraz zasięg terytorialny, numery rachunków bankowych, zasady rozliczania podatków PIT, CIT, od spadku i darowizn i od czynności cywilno-prawnych, a także obsługa dużych podmiotów w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych i numery telefonów infolinii podatkowej i celnej.

Urzędy skarbowe przejęły zadania pozostające dotychczas we właściwości Służby Celnej w zakresie podatku akcyzowego, podatku od gier, opłaty paliwowej, podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin.

W województwie warmińsko – mazurskim utworzony został Warmińsko-Mazurski Urząd Celno – Skarbowy z siedzibą w Olsztynie przy ul. Dworcowej 1, wraz z 2 delegaturami i 11 oddziałami celnymi. Delegatury utworzone zostały na bazie obecnych urzędów celnych w Olsztynie i Elblągu, a oddziały celne realizują dotychczasowe działania w niezmienionych lokalizacjach.
Do zadań urzędu celno-skarbowego należy m.in. kontrola celno-skarbowa, ustalanie i określanie podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych czy obejmowanie towarów procedurami celnymi. Kontrola celno-skarbowa prowadzona przez ten urząd nakierowana jest na zwalczanie przestępstw, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo finansowe państwa, np. wyłudzenia VAT.

Krajowa Administracja Skarbowa to mniej biurokracji, lepsza obsługa interesariuszy oraz większa ochrona uczciwej konkurencji i wolności gospodarczej.

Więcej informacji na temat reformy dostępnych jest na stronie www.kas.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*