Wiadomości

Zmiana organizacji ruchu na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W nocy z piątku na sobotę, z 22 na 23 września zdemontowane zostały elementy ronda turbinowego i przywrócona została stała organizacja ruchu na rondzie im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Przypomnijmy, że tymczasowa organizacja ruchu na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej została wprowadzona w pierwszej dekadzie kwietnia. Miało to związek ze zbliżającym się wówczas rozpoczęciem prac przy przebudowie ul. Pieniężnego oraz budowie nowego mostu św. Jakuba. Takie rozwiązanie miało uporządkować ruch po rozpoczęciu prac.

Na decyzję o rezygnacji z ronda turbinowego w takim kształcie, w jakim jest teraz wpłynęło kilka czynników. Jednym z ich są prace związane z modernizacją i przebudową kolejnych ulic: Partyzantów, Leonharda oraz z budową węzła przesiadkowego przy dworcu. Te spowodowały znaczne spiętrzenie ruchu w niektórych częściach miasta. Istoty jest też powrót studentów oraz zbliżający się okres zimowy, kiedy to mogłyby się pojawiać kłopoty z odśnieżaniem ronda ze względu na ustawione na nim mini gardy, a to mogłoby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Równolegle do wprowadzanych zmian trwają prace związane z przygotowaniem przebudowy ronda. Dodane mają zostać prawoskręty z ul. Artyleryjskiej w Bałtycką i z Schumana w Grunwaldzką. Dzięki temu ruch w tym miejscu będzie odbywać się sprawniej, a bezpieczeństwo użytkowników powinno się zwiększyć.

Nie bez znaczenia są też policyjne statystyki, z których wynika, że o ile liczba wypadków i kolizji na samym rondzie znacznie się zmniejszyła (kwiecień – koniec sierpnia 2016 – 24 zdarzenia; kwiecień – koniec sierpnia 2017 – 14 zdarzeń), to na ul. Artyleryjskiej te dane zmieniły się na niekorzyść (kwiecień – koniec sierpnia 2016 – 9 zdarzeń; kwiecień – koniec sierpnia 2017 – 50 zdarzeń). Na decyzję wpłynęła również opinia mieszańców, którzy podczas badania w Olsztyńskim Panelu Obywatelskim (badania przeprowadzone zostały pod koniec maja; wyniki są dostępne w Internecie na stronie Panelu Obywatelskiego) opowiedzieli się za zmianą organizacji ruchu na tym rondzie (58 proc. za przywróceniem poprzedniej organizacji, 36 proc. za pozostawieniem obecnej oraz 7 proc. bez wyrobionego zdania).

schemat-oksŹródło: UM Olsztna/ZDZiT/własne