Zakończył się remont zabytkowego wiaduktu kolejowego nad rzeką Łyną
Remont 144-letniego wiaduktu znajdującego się w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia w Olsztynie dobiegł końca. Dzięki wykonanym pracom obiekt odzyskał swój dawny blask.
Prace przy zabytkowym moście kolejowym nad rzeką Łyną w Olsztynie trwały od połowy września br. Na modernizację wiaduktu Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyła około 3 mln złotych.
Wykonana została m.in. nowa izolacja, odwodnienie obiektu, wymieniono tory oraz oraz uporządkowano nasypy kolejowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku. Prace objęły także czyszczenie i renowację kamiennych gzymsów i elementów ozdobnych, które są objęte nadzorem konserwatorskim. Remont drugiego wiaduktu PKP PLK planuje przeprowadzić najprawdopodobniej w przyszłym roku.
Zespół wiaduktów kolejowych nad rzeką Łyną został zbudowany w XIX wieku. Pierwszy z nich powstał w latach 1872–1873. W tym czasie uruchomiono pierwsze połączenia kolejowe prowadzące z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Wiadukt składa się z trzech arkad zbudowanych na masywnych filarach. W 1892 zbudowano bliźniaczy wiadukt (południowy). W 1977 starszy wiadukt został wpisany na listę zabytków architektury. Wysokość wiaduktów sprawia, iż pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi nimi pociągami, mają okazję podziwiać niemal całą panoramę miasta.