Wiadomości

Wydział Medycyny Weterynaryjnej wzbogacił się o nowe laboratorium analiz zagrożeń biologicznych

Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie wzbogacił się o nowe i prawdopodobnie jedyne w Polsce laboratorium analiz zagrożeń biologicznych. Badania będą w nim prowadzić naukowcy z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz.

Laboratorium mieści się w dwóch pomieszczeniach. Pierwsza część usytuowana w budynku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Oczapowskiego służy do prowadzenia hodowli szkodników zbóż i pasz oraz pobierania próbek indentyfikacyjnych szkodników. W specjalnych komorach naukowcy już hodują tam trojszyka ulca, wołka zbożowego, strąkowce.

W części drugiej, mieszczącej się w kontenerze w pobliżu głównego budynku, w specjalnych boksach naukowcy z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz mogą testować na szkodnikach skuteczność preparatów biobójczych wykorzystujących jako środek dezynfekujący i deratyzujący ozon. Naukowcy już rozpoczęli testowanie i skalowanie ozonatorów.

To prototypowy pomysł, aby umieścić urządzenia wykorzystujące ozon w laboratorium w kontenerze. To prawdopodobnie jedyne takie laboratorium w Polsce. Chcemy udowodnić, że nie potrzeba do budowy takiego pomieszczenia bardzo wysokich nakładów finansowych. Planujemy w przyszłości opracować także prototyp specjalnej komory biobójczej na kołach – wyjaśnia dr hab. Tadeusz Bakuła, kierownik laboratorium.

Ozon zyskuje na znaczeniu jako środek biobójczy. Jest ekologiczny, ponieważ rozkłada się do czystego tlenu, bez pozostałości chemicznych, natomiast działa jako środek biobójczy skuteczniej od chloru.

Laboratorium dopiero rozpoczyna działalność. Badania z higieny pasz będą prowadzić tam także studenci.

Jednym z najcenniejszych urządzeń nowej jednostki badawczej jest mikroskop stereoskopowy, jedno z niewielu takich urządzeń w Polsce, pozwalający oglądać obraz w trzech wymiarach. Kosztował ponad 140 tys. zł.

Środki na budowę i wyposażenie laboratorium pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 r.

 

Źródło, fot: uwm.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*