Polecane artykuły

Wycieczka do Kaliningradu z Olsztyna – dlaczego warto tam pojechać?

Leżący na gruzach dawnego Królewca Kaliningrad jest stosunkowo nowym miastem, pełnym budynków z wielkiej płyty i czteropiętrowych bloków mieszkalnych, z licznymi przybudówkami. Jego nazwa wzięła się od nazwiska radzieckiego polityka – Michaiła Kalinina, który był przewodniczącym Prezydium Rady. Typowo sowiecka estetyka tego miejsca każdego roku przyciąga turystów z różnych stron. Jeżeli zastanawiasz się, jakie ciekawostki kryje to słynne miasto, sprawdź poniższe propozycje.

Produkty z całej Rosji na wyciągnięcie ręki

Każdy, kto chciałby zakupić towary z całego obszaru Rosji, a przy okazji na własne oczy przekonać się, jak wygląda zwykła szara codzienność Kaliningradu, koniecznie musi udać się na rynek centralny. To ogromne, głośne targowisko pełne kolorowych straganów z równo powykładanymi towarami sprzedawanymi przez lokalnych mieszkańców zarówno z samego miasta, jak i okolicznych miejscowości. Przed wyjazdem z Olsztyna pamiętaj jednak o konieczności posiadania paszportu – jeżeli posiadasz dokument już od dawna, sprawdź, ile ważny jest paszport?

Wioska Rybacka

Odrestaurowana niemiecka dzielnica, gdzie dawniej kwitł handel rybami, jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Kaliningradzie. Eleganckie kawiarnie i restauracje sąsiadują tu z dawną infrastrukturą, tworząc jedyny w swoim rodzaju klimat. Można tutaj odwiedzić latarnię morską, ze szczytu której rozpościera się widok na wyspę Kanta. W Wiosce Rybackiej próżno jednak szukać plaż – z myślą o odpoczynku nad wodą polecamy np. Tunezję. Przed wyjazdem poszukaj odpowiedzi na pytanie, czy muszę mieć paszport do Tunezji?

Wyspa Kanta

Obecnie miejsce to wygląda jak pełen zieleni i punktów przeznaczonych do rekreacji park. Można tu odpocząć, spacerując czy siedząc na ławce oraz skorzystać z rozmaitych atrakcji takich jak boiska i place zabaw. Ten przyjazny obszar skrywa jednak niepokojącą historię, ponieważ postawiono go w miejscu dawnych bombardowań, więc można powiedzieć, że jest zlokalizowany de facto na grobowcu.

Dom Sowietów

W związku z tym, że budynek został osadzony na gruzach starego pruskiego zamku, od samego początku skazany był na porażkę. Nigdy nie udało się go dokończyć ponieważ cała konstrukcja bezustannie zapada się pod ziemię. Potężna zbudowana z dużych płyt, dwuczęściowa budowla jest swego rodzaju ikoną Kaliningradu i stanowi stały punkt na jego turystycznej mapie.

Plac Zwycięstwa

Główna ulica miasta – Prospekt Lenina – łączy Plac Zwycięstwa z południowym dworcem kolejowym. Odbywają się tu obchody wielu uroczystości państwowych, a obelisk stojący w tym miejscu zastąpił dawny pomnik Lenina.

Królewiecka secesja w Amalienau

Spacerując po tym powstałym wokół dworu szlacheckiego miejscu, nie sposób nie zwrócić uwagi na liczne elementy dawnej secesyjnej architektury. Wiele z tutejszych budowli zostało zaprojektowanych przez słynnych pruskich architektów. Na początku XX wieku dzielnica Amalienau znajdowała się poza miastem i uznawano ją za jedną z najbardziej ekskluzywnych w rejonie.

Muzeum Oceanu Światowego

Zbudowana w latach 1852-1853 Baszta Dohnaturm mieści w swoim wnętrzu niepowtarzalne muzeum. Szacuje się, że nawet 90% światowych zasobów bursztynu znajduje się właśnie tutaj. Jest to jedyne muzeum w Rosji, które skupia się wyłącznie na jednym minerale. Oprócz ponad 6000 bursztynów z całego świata można także obejrzeć rozmaite, przedmioty czy nawet dzieła sztuki wytworzone z tego kruszcu. Na koniec jeszcze przypominamy o konieczności posiada paszportu – wszystkie informacje na temat jego wyrobienia w Olsztynie znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*