Wiadomości

W olsztyńskim szpitalu MSWiA powstał Ośrodek Transplantacji Szpiku

19 stycznia 2024 roku Olsztyn dołączył do grona 19 Ośrodków Transplantacji Szpiku na mapie Polski. Wszyscy Goście uroczystości zgodnie podkreślali, że jest to historyczne wydarzenie. To pierwszy i jedyny taki ośrodek w Naszym Regionie. Dzięki temu pacjenci z Warmii i Mazur wymagający przeszczepu szpiku nie będą już wysyłani do innych województw.

Oddział Kliniczny Hematologii szpitala przeszedł gruntowną modernizację i został powiększony o kolejne łóżka, w tym te w Ośrodku Transplantacji Szpiku. W ośrodku znajduje się 6 jednoosobowych sal dla chorych, nazywanych wyspami życia. Są one izolowane, mają własne systemy filtrowania powietrza i monitorowania pacjenta, dzięki czemu pacjent jest bezpieczny.

Oddział Kliniczny Hematologii jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim oddziałem hematologicznym zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego: ostrych białaczek i agresywnych chłoniaków nieziarnistych oraz także innych chorób nowotworowych i nienowotworowych układu krwiotwórczego. Jest największym oddziałem z dwóch funkcjonujących w województwie, dysponującym obecnie 28 łóżkami. Rocznie w Oddziale leczonych jest około 2500 pacjentów.

„To jest to, czego brakowało w województwie i to dopełnienie kompleksowości naszego szpitala. To jest ogromna szansa dla pacjentów, bo dziś pacjenci z Warmii i Mazur byli wysyłani na procedurę przeszczepu szpiku do Warszawy lub do Katowic, bo z tymi ośrodkami współpracowaliśmypowiedziała  Krystyna Futyma, Dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA z W-MCO w Olsztynie.

Inwestycja, w kwocie ponad 22 mln złotych, utworzenia Oddziału Klinicznego Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mieszkańcy Warmii i Mazur coraz częściej chorują na nowotwory krwi. Co roku hospitalizowanych z tego powodu jest od siedmiu do ośmiu tysięcy osób. W ostatnich latach widać wzrost tej liczby o kilkaset osób rocznie.

Źródło: poliklinika.net