Wiadomości

W jeziorze Ukiel zakwitły sinice. Trzy kąpieliska zamknięte

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie informuje, że na terenie kąpielisk: Plaża Miejska Nr 2 i 3 oraz Słoneczna Polana stwierdzony został zakwit sinic. W związku z powyższym w obrębie wyżej wymienionych kąpielisk wprowadzono zakaz kąpieli. Wspomniany  zakaz nie dotyczy głównego kąpieliska w Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel” tj. „Plaż Miejska Nr 1”, Wodnego Placu Zabaw oraz kąpieliska nad jeziorem Skanda.

Treść komunikatu:

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie występując w charakterze organizatora n/w kąpielisk:

1. „Plaża Miejska Nr 2”, Olsztyn ul. Kapitańska 23 (akwen jez. Ukiel)
2. „Plaża Miejska Nr 3”, Olsztyn ul. Kapitańska 23 (akwen jez. Ukiel)
3. „Słoneczna Polana”, Olsztyn ul. Sielskiej 38 (akwen jez. Ukiel)

uprzejmie informuje, że w związku z wystąpieniem zakwitu sinic od dnia 26.07.2016 roku na przedmiotowych kąpieliskach wprowadzono czasowy zakaz kąpieli.

Kąpieliska zostaną dopuszczone ponownie do kąpieli po ustaniu zagrożenia, potwierdzonym badaniem jakości wody w kąpieliskach. Szczegółowych informacji udziela Kierownik kąpielisk p. Tomasz Kalinowski (tel. 519 565 944).

Jednocześnie zapraszamy do korzystania z głównego olsztyńskiego kąpieliska tj. „Plaża Miejska Nr 1” przy ul. Kapitańskiej 23 oraz kąpieliska „Skanda” przy ul. Plażowej oraz pozostałych usług oferowanych na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” w Olsztynie. Bez ograniczeń można korzystać m.in. z wodnego placu zabaw oraz wypożyczalni sprzętu pływającego.

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Źródło: OSiR Olsztyn/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*