Wiadomości

Trwa cisza wyborcza. W niedzielę II tura wyborów na prezydenta Olsztyna

Piątek 28 listopada był ostatnim dniem kampanii wyborczej. O północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania, czyli do niedzieli, do godz. 21.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 29 listopada od godz. 0.00. i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 dnia 30 listopada 2014 r. (jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania).

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

W okresie ciszy wyborczej w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna od 500 tys. do nawet 1 mln zł.

Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*