Na sygnale

Trudne warunki na drogach regionu. Policja apeluje o rozwagę

Jesienno-zimowe warunki drogowe nie należą do najłatwiejszych. Opady deszczu, przymrozki, śliska jezdnia, szybko zapadający zmrok – z tym mogą spotkać się kierowcy w tym okresie. Tylko wczoraj na drogach regionu doszło do 8 wypadków drogowych. Aż w 6 zdarzeniach uczestniczyli piesi. Dwóch niestety zginęło, a 4 zostało rannych.

Policjanci apelują do kierowców, by zdjąć nogę z gazu, zwiększyć uwagę szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Natomiast piesi powinni nosić elementy odblaskowe, by poprawić swoja widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.

Warmińsko-mazurscy policjanci pracowali wczoraj na miejscu 8 wypadków drogowych, do których doszło w regionie. Większość, bo aż 6 zdarzeń, było z udziałem pieszych. Niestety 2 niechronionych uczestników drogi zginęło, a 4 zostało rannych. Do wszystkich zdarzeń doszło po godz. 15.30. czyli wtedy, gdy zaczyna robić się ciemno.

Pierwsze zdarzenie miał miejsce o godz. 15.55 w Lidzbarku Warmińskim na skrzyżowaniu ul. Spółdzielczej z Ogrodową. Policjanci ustalili, że w przechodzącą przez przejście dla pieszych 12-letnią dziewczynę uderzył osobowy chrysler. Kierujący samochodem nie zatrzymał się przed pasami, mimo że zrobił to kierowca auta jadącego z przeciwka. Marcin R. w chwili zdarzenia był trzeźwy. Ranna z urazem biodra została przewieziona do szpitala, gdzie pozostała na obserwacji.

 Do drugiego zdarzenia doszło około godz. 16.10. Wtedy to oficer dyżurny oleckiej policji otrzymał informacje od dyspozytora pogotowia ratunkowego o potrąceniu pieszego na ul. 11-Listopada. Natychmiast na miejsce pojechał patrol. Policjanci na miejscu zastali zespół karetki pogotowia ratunkowego, który zabierał poszkodowanego do szpitala w Ełku. Wstępnie ustalono, że kierujący najprawdopodobniej samochodem osobowym koloru srebrnego lub szarego jadąc od strony miejscowości Jaśki do Olecka na prostym odcinku drogi w okolicy sklepu potrącił pieszego prowadzącego rower i nie zatrzymując się, odjechał w nieustalonym kierunku. Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku. Następnie pod nadzorem prokuratora funkcjonariusze wydziału kryminalnego przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady. Mimo natychmiastowej pomocy medycznej 53-letni mieszkaniec gm. Wieliczki w wyniku doznanych obrażeń zmarł w 108 szpitalu Wojskowym w Ełku.

Teraz pod nadzorem prokuratora prowadzone będzie śledztwo, które wyjaśni szczegółowe okoliczności i przebieg wypadku.

Wszystkie osoby, które mogą przyczynić się do ustalenie sprawcy tego wypadku proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Olecku pod nr 87 520 72 00 lub pod nr 997

Do kolejnych trzech wypadków doszło w Olsztynie. O godz. 17.45 na ul. Wilczyńskiego 30-letni kierujący hondą potrącił przebiegającego w niedozwolonym przez jezdnię 3-latka. Policjanci ustalili, że dziecko przebywało w tym czasie z ojcem na pobliskiej stacji benzynowej. Chwila nieuwagi mogła doprowadzić do tragedii. 3-latek został przewieziony do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Tam lekarz stwierdził złamanie lewej nogi.

O godz. 20.10 policjanci ponownie pracowali na ul. Wilczyńskiego. Tam 50-letni kierujący fordem mondeo potrącił 15-latkę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Dziewczyna doznała wstrząsu mózgu.

Niespełna 15 min. później olsztyńscy funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem na ul. Nowej Niepodległości. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce wypadku, ustalili że 62-letni Stanisław T. nie upewnił się, czy może bezpiecznie przejść przez jezdnię. Wybiegł on zza autobusu wprost pod nadjeżdżającego matiza. Pieszy ze złamaniem nogi został przewieziony do szpitala. 62-latek był pijany.

O godz. 20.30 na trasie pomiędzy miejscowościami Krekole – Kiersnowo doszło do drugiego, tragicznego w tym dniu wypadku. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący mitsubishi na prostym odcinku drogi najechał na leżącego na jezdni mężczyznę. Wezwany na miejsce zdarzenia lekarz karetki pogotowia stwierdził zgon mieszkańca gminy Kiwity. Ciało 53-latka na polecenie prokuratora zostało zabezpieczone w prosektorium. Ostateczną przyczynę śmieci mężczyzny wyjaśni sekcja zwłok. Policjanci wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia

Policjanci przypominają
Piesi:
Pieszy poruszając się po drodze, w miejscach słabo oświetlonych dla własnego bezpieczeństwa powinien nosić elementy odblaskowe.  Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni. Kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów. Wtedy też wcześniej może zmniejszyć prędkość, ma znacznie więcej czasu na reakcję.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. Podczas działań takich jak wczoraj, funkcjonariusze o tym wszystkim przypominają wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Kierujący:

Kierujący pojazdami zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Nie oznacza to, że pieszy może wchodzić na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Policjanci po raz kolejny apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku, zdjęcia nogi z gazu i włączenia myślenia. Miejmy oczy dookoła głowy.

Wypadki według sprawców i ich skutki w latach 2010-2012

Sprawcy
Wypadki
Zabici
Ranni
2010
2011
2012
2010
2011
2012
2010
2011
2012
Ogółem
1725
1654
1607
168
179
145
2337
2107
2066
Z winy kierującego
1387
1303
1309
117
123
106
1950
1735
1761
z winy pieszego
127
152
144
21
18
13
111
135
134
z innych przyczyn
185
165
143
28
30
24
236
195
161
współwina uczestników ruchu
26
34
11
2
8
2
40
42
10

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*