Wiadomości

Światłowody usprawnią pracę urzędników

W Olsztynie zakończyła się budowa sieci szerokopasmowego internetu. Dzięki temu, dostęp do szybkiej i bezpiecznej informacji otrzyma wiele instytucji zarządzanych przez miasto, w tym szkół i szpitali — informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. 
 


Nowo powstała sieć światłowodowa o łącznej długości 45 kilometrów obniży koszty funkcjonowania gminy — mówi Rafał Ruchlewicz, dyrektor wydziału informatyki Urzędu Miasta w Olsztynie. 
Do tej pory, aby korzystać z dostępu do sieci internetowej, jednostki podległe ratuszowi musiały mieć podpisane umowy z operatorami zewnętrznymi.

Miejska sieć światłowodowa zmienia ten stan rzeczy. Przy 42 jednostkach publicznych, które już zostały podłączone do miejskiej sieci szerokopasmowej, oszczędności w ciągu roku wyniosą ok. 70 tys. zł. 
One się jeszcze zwiększą, bo docelowo, miasto planuje włączyć do sieci wszystkie miejskie instytucje — uzupełnia Piotr Grzymowicz.

To nie wszystko, bo po pięciu latach od uruchomienia, sieć będzie mogła być udostępniana również operatorom zewnętrznym. 
Wszędzie tam, gdzie operatorzy komercyjni nie będą mogli świadczyć usług dostępu do internetu szerokopasmowego z powodu braku infrastruktury, a będzie w pobliżu zlokalizowana sieć miejska, będą mogli ją wykorzystać w celu świadczenia usług mieszkańcom — dodaje prezydent.

Jakie dodatkowe korzyści będą mieli z tego powodu mieszkańcy?
 Dzięki nowoczesnej sieci o odpowiedniej przepustowości usprawniona zostanie praca urzędników — podkreśla Rafał Ruchlewicz.

Wyraźnie wzrośnie również liczba miejsc, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z internetu. 
Do tej pory powstało pięć takich stref, w ramach kolejnego projektu, który planuje uruchomić miasto powstanie dodatkowych piętnaście punktów.

Wybudowanie dodatkowych kilometrów sieci światłowodowej, to efekt podpisania przez władze miasta Olsztyna, jeszcze w 2010 roku, umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu pod nazwą „Budowa infrastruktury sieci miejskiej obejmującej jednostki publiczne na terenie miasta Olsztyna”. Wartość projektu wynosi 5 666 988,31 złotych, ale uzyskano dofinansowanie na poziomie 85 proc. (4 787 592,95 zł).

 

Źródło: UM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*