Strażacy ochotnicy walczą o zmianę ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Z inicjatywy strażaków z OSP Ustronie Morskie zawiązał się komitet dążący do zmiany ustawy z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Projekt poprawki zakłada, że strażacy ochotnicy, którzy ulegli wypadkowi podczas akcji lub ćwiczeń, mieliby prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. Akcję wspiera marszałek województwa Jacek Protas, który pełni funkcję prezesa oddziału zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej RP.
W myśl ustawy strażacy, w tym również członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania obowiązków, mają prawo do jednorazowego odszkodowania oraz renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Strażak ochotnik, który nie posiada ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pozbawiony jest środków utrzymania podczas leczenia i rehabilitacji. Zmiana w obowiązującej ustawie polegałaby na rozszerzeniu uprawnień o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Projekt ustawy, uzasadnienie oraz wzór listy poparcia znajdują się na stronie: http://osp.ustronie-morskie.pl/zmieniamy-ustawe,332,l1.html.
Strażacy czekają na wypełnione arkusze do 15 listopada. Aby projekt ustawy można było złożyć w Sejmie potrzebne jest 100 tys. podpisów. Na listę można się również wpisywać osobiście w Biurze ds. Obronności Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1, pok. 473) oraz siedzibie wojewódzkiego oddziału Związku OSP RP (ul. Niepodległości 12).