Stowarzyszenie „SWAO ZATORZE” chce chronić klimatyczne miejsca na Zatorzu
Przedstawiciel Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej Zatorze „SWAO ZATORZE” – Jarosław Skórski złożył podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta wniosek o rozpoczęcie prac i wdrożenie procedury, mającej na celu utworzenie Parku Kulturowego Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie.
Utworzenie parku kulturowego służyć ma ochronie i zachowaniu krajobrazu kulturowego oraz wyróżniających się krajobrazowo terenów, na których znajdują się zabytki nieruchome, charakterystyczne dla rodzimej tradycji budowlanej i osadniczej. Park kulturowy tworzy rada gminy na podstawie uchwały, po uprzednim zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora.
Uchwała określaja nazwę parku kulturowego, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia. Dla obszaru objętego parkiem sporządza się, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, plan ochrony parku kulturowego, który wymaga zatwierdzenia przez radę gminy.
Dla obszarów, na których utworzono park kulturowy, sporządza się obowiązkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Już w 2006 roku, w Programie Opieki Nad Zabytkami Miasta Olsztyn, przygotowanym przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, pojawiła się wyraźna sugestia utworzenia parku kulturowego na Starym Mieście i części Zatorza. Części obejmującej Park Jakubowo, trasę spacerowa nad Łyną i Las Miejski.
Zatorze (rozumiane jako wszystko na północ od torów) to dzielnica klimatyczna i magiczna. Aleja Wojska Polskiego – chyba ostatnia prawdziwa aleja w naszym mieście – wraz z przyległościami (Park Jakubowo, Las Miejski) to obszar niezwykle ważny i charakterystyczny dla tej części Olsztyna. Ważny tak bardzo i tak kulturowo charakterystyczny, że wymaga szczególnej pieczy i troskliwej ochrony – czytamy we wniosku
Według stowarzyszenia „SWAO ZATORZE” utworzenie parku kulturowego na tym obszarze w sposób kompleksowy ochroni unikalny krajobraz kulturowy i systemowo pozwoli rozwiązać niektóre problemy z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy tej okolicy. Program ochrony parku może m.in. obejmować ochronę przed hałasem i pozostałymi konsekwencjami wywołanymi nadmiernym ruchem ciężkich pojazdów. Może on wyznaczyć konkretne warunki dotyczące zagospodarowania tej cennej dla olsztyniaków przestrzeni, a także zaplanować i pomóc wdrożyć jej wizualne uporządkowanie.
Źródło: SWAO ZATORZE