Na sygnale

Sprawcy kradzieży z włamaniem zatrzymani na gorącym uczynku

Policyjni wywiadowcy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie doprowadzili do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy włamali się do jednej z piekarni znajdującej się na terenie miasta. Dzięki błyskawicznej reakcji policjantów na telefoniczne zgłoszenie, dwaj podejrzani zostali zatrzymani na gorącym uczynku, a trzeci po kilku godzinach od zdarzenia. Wszyscy odpowiedzą za kradzież z włamaniem, za co może im grozić kara nawet do 10 lat więzienia. Mężczyźni znani byli olsztyńskim policjantom ze zdarzeń o podobnym charakterze, za co odbywali już kary pozbawienia wolności, w związku z czym będą odpowiadać w tzw. warunkach recydywy.

Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek (18.01.2021) na terenie Olsztyna. W nocy około godziny 1:30 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację, że w pobliżu jednej z piekarni kręcą się podejrzani mężczyźni. Na miejsce niezwłocznie pojechali policyjni wywiadowcy, którzy w pobliżu jednej z piekarni zauważyli zaparkowane auto, a gdy jeden z policjantów podchodził do lokalu handlowego, wybiegł z niego mężczyzna. Między podejrzewanym o włamanie a interweniującymi policjantami doszło do szamotaniny. Napastnik wyposażony w kastet i składany nóż ruszył w stronę jednego z funkcjonariuszy. Zdecydowane działania zaowocowały obezwładnieniem i zatrzymaniem groźnego przestępcy.

Po krótkiej chwili, interweniujący policjanci zauważyli, że wewnątrz lokalu znajduje się ktoś jeszcze. Okazało się, że kolejny z włamywaczy ukrył się za ladą sklepową. Policjanci odcięli mu ewentualną drogę ucieczki i po chwili podzielił los swojego kolegi.

Trzeci z podejrzanych, który przebywał w zaparkowanym aucie, wykorzystując zamieszanie uciekł z niego. Do jego poszukiwań skierowane zostały dodatkowe policyjne patrole. Do działań zaangażowany został również technik kryminalistyki oraz przewodnik z psem tropiącym. Mężczyzna został ustalony i zatrzymany już po kilku godzinach od zdarzenia.

Policjanci przeszukali i zabezpieczyli na policyjnym parkingu pojazd, który wykorzystywany był do przestępczego procederu. Podczas oględzin samochodu, policjanci znaleźli w nim m.in. 4 łomy, tzw. łamaki czy skradzioną wcześniej kasetkę z pieniędzmi.

Sprawcami kradzieży z włamaniem do lokalu piekarni okazali się mężczyźni w wieku 29, 38 i 43 lat. Wszyscy znani byli olsztyńskim policjantom z wcześniejszych zdarzeń o podobnym charakterze. Każdy ze sprawców na swoim koncie miał przynajmniej kilka przestępstw kradzieży z włamaniem, za które orzekano wobec nich kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Nie tak dawno, bo zaledwie pod koniec 2019 roku, recydywiści opuścili zakłady karne, w których przebywali w związku z przestępstwami popełnionymi przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu czy związanymi z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

W środę (20.01.2021) mężczyźni zostaną przesłuchani i przedstawione zostaną im zarzuty kradzieży z włamaniem, za które kodeks karny przewiduje kary do 10 lat więzienia. W związku z popełnieniem przestępstwa w warunkach recydywy ich przyszła kara może wzrosnąć o połowę.

Źródło: KMP Olsztyn (rp/tm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*