Wiadomości

Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Olsztyna i Dywit

9 marca br. o godzinie 16 rozpocznie się spotkanie informacyjne dotyczące opracowania Studium korytarzowego obwodnicy Olsztyna i Dywit w ciągu drogi krajowej numer 51. Z uwagi na aktualną sytuację pandemiczną w kraju, GDDKiA podjęła decyzję o organizacji spotkań w formule on-line przy użyciu ogólnodostępnego oprogramowania.

Cel i program spotkania

Link umożliwiający uczestnictwo w spotkaniu będzie dostępny 9 marca br. na stronie https://www.trakt.eu/obwodnica-olsztyn-dywity.  Celem spotkania będzie poinformowanie lokalnej społeczności oraz wszystkich zainteresowanych o planowanej inwestycji oraz zebranie opinii dotyczących proponowanych korytarzy i wariantów przebiegu obwodnicy.
Program spotkania obejmuje:
•    prezentację projektu,
•    przedstawienie projektowanych korytarzy i wariantów przebiegu obwodnicy,
•    omówienie zagadnień związanych z ochroną środowiska,
•    odpowiedzi na pytania.

Informacje o projekcie i zgłaszanie uwag

Zainteresowani mieszkańcy mogą przed spotkaniem zapoznać się z inwestycją korzystając z materiałów informacyjnych dostępnych:
•    w urzędach miast Olsztyn i Barczewo oraz w urzędach gmin Dywity, Jonkowo, Purda i Gietrzwałd,
•    a także w formie elektronicznej na stronie internetowej: https://www.trakt.eu/obwodnica-olsztyn-dywity.
Istnieje możliwość przesłania opinii odnośnie projektowanej obwodnicy w formie elektronicznej lub papierowej. Formularz jest udostępniony w wersji edytowalnej oraz w formacie pdf na stronie internetowej inwestycji.
Wypełniony formularz prosimy przesłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres email: wnioski_olsztyn@trakt.eu lub pocztą na adresy: GDDKiA Oddział w Olsztynie al. Warszawska 89, 10-083 Olsztyn bądź TRAKT Sp. z o.o. sp. k. ul. Jesionowa 9a, 40-159 Katowice.

Odszkodowania za nieruchomości zajęte pod planowaną inwestycję

Na mocy decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (uzyskanie planowane jest pod koniec 2028 r.), po uzyskaniu przez nią ostateczności, nieruchomości zajęte pod pas drogowy staną się na mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie za zajętą nieruchomość lub jej część. Postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania jest wszczynane przez wojewodę z urzędu, co oznacza, że właściciele nieruchomości nie muszą czynić żadnych dodatkowych starań, aby otrzymać odszkodowanie. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje wojewoda w oparciu o operat szacunkowy opracowany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, powołanego przez wojewodę.
Szczegółowo o procedurach nabywania nieruchomości pod budowę dróg można przeczytać na naszej stronie internetowej: Wypłata odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych.

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km, z czego pięć w województwie warmińsko-mazurskim. Będą to obwodnice Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit. Powstaną trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. W ramach tych inwestycji powstaną też urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*