Smak średniowiecza na rocznicę bitwy pod Grunwaldem
Z inicjatywy Konsula Honorowego Republiki Litewskiej Stefana Duk i właściciela Piekarni Tyrolskiej Jarosława Goszczyckiego z okazji 614 rocznicy bitwy pod Grunwaldem wyprodukowany będzie wyjątkowy produkt piekarniczy. Będzie nim chleb zgodny z przepisami z czasów panowania dynastii Jagiellonów.
Chleb wypieczony zostanie z mąki litewskiej dostarczonej przez Konsula Duk z okolic Wilna przez Piekarnię Tyrolską. Recepturę pozyskano z zasobów archiwalnych. Wydarzenie wspiera Związek Piłsudczyków RP.
„Chcemy w specjalny sposób uhonorować rocznicę Grunwaldu i podkreślić znaczenie, jakie współcześnie ma przyjaźń polsko-litewska” zgodnie podkreślają inicjatorzy.
W czasach Jagiellonów chleb zyskiwał dużą popularność, łączył wszystkie stany, choć zależnie od zasobności kiesy jadano różne odmiany. Na dworze królewskim jadano chleb biały wypiekany z mąki pszennej. Taki chleb uznawano za produkt luksusowy ze względu na duże koszty pozyskiwania pszenicy. Najczęściej gościł na stołach chleb żytni produkowany na zakwasie z dodatkiem mąki jęczmiennej i pszennej, szczyptą soli i kminku, okazjonalnie szafranu. Taki chleb w XV wieku nazywano rżanym, od ówczesnej nazwy żyta – „reż” lub „rża”.
Modne dziś i uważane za najzdrowsze chleby razowe z nieprzesiewanej mąki były uważane za pokarm pokutny dla umartwiających się mnichów i ascetów.
Bochny były okrągłe i ważyły około 450 gramów.