Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki
W dniach 16 – 18 października odbędzie się w Olsztynie impreza zatytułowana „Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki” organizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Samograj.
Zapraszamy na trzy dni samograjowego szaleństwa… przed nami koncerty młodych zespołów z województwa i spotkania z legendami polskiej alternatywy. Wszystko to w olsztyńskim klubie Amnezja w ramach imprezy „Samograj Fest. 25 lat wolności muzyki” trwającej od czwartku do niedzieli 16 – 18 października. W programie m.in. koncert grupy Kryzys, promocja książki Pawła „Końja” Konnaka, jam session łączący amatorów i profesjonalistów, pokazy wizualizacji i filmów artystycznych i wiele innych atrakcji.
Program:
16 października czwartek godz. 20: 00 – (…) wstęp wolny
Od godz. 20.00 – prezentacje pt. „Ginący zawodnicy”. Zaprezentują się członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Samograj i jego sympatycy, prezentując swoje dokonania i opowiadając o niecodziennych pasjach. Wystąpią m.in.: Jerzy Mackiewicz: miodosytnik, winiarz, cydrownik; Jacek Filipowicz: artysta rzemieślnik, autor drewnianej biżuterii; Ewa Letki: artysta plastyk, arteterapeuta, autorka „wełniaczków” i inni.
Od godz. 21.30 – Jam „Powidełka Session” z muzykami Stowarzyszenia Samograj oraz zaproszonymi gośćmi. Zapraszamy do przyniesienia ze sobą własnych instrumentów muzycznych i wspólnego eksperymentowania!
17 października piątek godz. 18: 00 – 24: 00, wstęp: 5 zł.
Tego wieczoru stawiamy na mocne, głównie rockowe, punkowe i metalowe brzmienia. Zagrają młode zespoły z województwa: Nomakeup, Soul’s Sound, The Second Chance, Upadek. Zapraszamy wszystkich ciekawych nowych, świeżych doznań muzycznych.
O zespołach:
Formacja Nomakeup powstała w czerwcu 2012 r. skupiając pięcioro muzycznych pasjonatów, którzy spotkali się kiedyś podczas jednego z lubawskich event’ów muzycznych i postanowili stworzyć coś wspólnie. Po dziewięciu miesiącach intensywnej pracy powstał materiał, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2013 r. podczas debiutanckiego koncertu w lubawskim Klubie Muzycznym Manhattan. W maju 2013 r. grupa nagrała płytę demo zawierającą trzy autorskie utwory. Z uwagi na to, że każdy z muzyków posiada inny bagaż muzycznych doświadczeń, twórczość Nomakeup jest mieszanką różnych stylów. Daje to w rezultacie dość ciekawy efekt brzmieniowo-kompozycyjny. Zespół tworzą: Anita Perużyńską – wokal, Darek Licznerski – klawisze, Mariusz Curzydło – bas, Michał Lewandowski – perkusja, Sławek Kasprzycki – gitara.
Olsztyńska grupa znajomych grających ze sobą od dłuższego czasu, jako formacja Soul’s Sound ukształtowała się ostatecznie w czerwcu 2014 roku. Do tej pory koncertowali stosunkowo niewiele, jednak mają już zaliczony support przed Dawidem Podsiadło i dwa miejsca na podium w Olsztyńskich przeglądach młodych zespołów. Gdy tworzą własne kompozycje, starają się by reprezentowały poziom na tyle wysoki, by bez zawahania można było nazwać TO muzyką. Jak mówią: „każdy daje coś od siebie i wychodzą różne śmieszne rzeczy, dzięki temu każdy koncert jest inny.” Zespół tworzą: Irena Ilczyszyn- wokal główny, Paweł Jan Kryczka- gitara elektryczna, wokal, Dawid Olendzki- instrumenty klawiszowe,
Kuba Fryderyk Kozicki- gitara basowa, Filip Zawadzki- perkusja.
Natomiast Oscar z Olkiem z The Second Chance rozpoczęli swoją przygodę z muzyką w 2008 roku w Olsztynie. Zaczęli grać jako Drop Shot z wieloma basistami, którzy wchodzili i wychodzili z grona członków. Przez 5 lat grali na Warmii i Mazurach w licznych pubach. Na początku 2014 r. nastała stagnacja z powodu kończenia szkoły, drogi członków zespołu się rozeszły. Jednak na szczątkach Drop Shot w Maju 2014 r. narodził się The Second Chance. Do Oskra i Olka dołączył Szymon, a grupa rozpoczęła zupełnie nowy rozdział w ich wspólnym graniu. Zespół tworzą: Oscar Jensen – wokal, gitara, Olek Burczyk – perkusja, Szymon Sztafarek – bas.
Upadek to z kolei olsztyńska kapela grająca od ponad roku. Ich muzyka to mieszanka „rasowych” riffów hardcore-punkowych opartych na brzmieniu i konwencji kapel, które można było zobaczyć w filmie „ Decline of the western civilization”.
Prowadzenie: Arkadiusz Jaksa Jakszewicz z grupy improwizaycjnej ToWarmia
18 października sobota 18:00 – (…) wstęp: 20 zł
godz. 18:00 – prezentacja książki „Karnawał Profuzji” performera i konferansjera PAWŁA KOŃJA KONNAKA i wesoła pogadanka
Po doskonale przyjętych poprzednich wydawnictwach Konja („Artyści. Wariaci. Anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.” napisana wraz z Krzysztofem Skibą i Jarosławem Janiszewskim oraz „Gangrena – mój punk rock song”) autor zaprasza w magiczną podróż przez kolejne rozdziały historii swojej i zaprzyjaźnionych artystów. „Karnawał profuzji opowiada o latach 1990-1994, w których niegdysiejsi „udziałowcy podziemia” usiłowali odnaleźć swoje miejsce w nowej polskiej rzeczywistości. Towarzyszymy Konjowi w budowaniu świata niepodległych kreacji przez artystów takich, jak Totart, Dezerter, akcjoniści Galerii Wyspa i Galerii C14, aktywiści Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, Skiba solo i wspólnie z Big Cycem, Luxus i Vader. Konjo barwnie opisuje perypetie związane z zakładaniem pierwszych niezależnych klubów po 1989 r., przygody „zakręconej socjety” artystów multimedialnych oraz szalone boje telewizyjnego kabaretu rockowego „Lalamido”. „Karnawał profuzji” to także setki unikalnie archiwalnych zdjęć i plakatów z wiekopomnych akcji artystycznych kreowanych przez istotne postaci z bohemy.
godz. 19:00 – Film niespodzianka z przedmową Tymona Tymańskiego
godz. 21.00 – Koncert – PRODUKT
Produkt to ostra olsztyńsko-warszawska kapela mająca na koncie już kilka wydanych płyt. Jej członkowie zjedli zęby na graniu punk rocka udzielając się w takich kapelach jak Edelweiss Piraten, El Banda, Krzyk Wolności, Second Mind, Utopia. Wpływy każdej z nich można znaleźć dziś w muzyce Produktu, ale na pewno nie brakuje jej też oryginalności i świeżości. Załoga nie podąża za modą i wbrew aktualnie panującym trendom na scenie hc/punk wymiata prosto, sprawnie i brudno. Jak mówią niektórzy Produkt graj „onirycznego Dezertera”.
Godz. 22: 00 – Koncert – KRYZYS
Legendarna grupa Kryzys to jeden z pierwszych polskich zespołów punkowych powstały w Warszawie w 1978 r. W1980 r. we Francji ukazała się płyta długogrająca zespołu, która szybko zyskała status kultowego wydawnictwa.W 1994 r. ukazało się wydawnictwo „78-81”, a utwory Kryzysu stały się hymnami pokolenia przełomu lat 70/80, co udokumentowało dwupłytowe wydawnictwo „Dolina Lalek. Tribute to Kryzys”, na której znani polscy artyści zmierzyli się z repertuarem zespołu. W 2010 r. zespół reaktywował się i wydał album „Kryzys Komunizmu”, na którym znalazły się m.in. utwory do tej pory wykonywane przez 44 inne zespoły. Kyzys to zespół, który nie osiadł na laurach, zadowalając się statusem legendy. Muzycy Kryzysu nie są przecież chodzącymi legendami i żywymi trupami sceny undergroundowej, a ludźmi o głowach otwartych. To aktywni, czujni i nieprzysypiający artyści. Obecnie oprócz założyciela zespołu – Roberta Maksymiliana Brylewskiego, w szóstym już składzie Kryzysu znajdują się Wojtek „Goły” Gołębiowski – bas, wokal (muzyk m.in.: Natural Mystic, 100 TVarzy Grzybiarzy) oraz Filip Gałązka – perkusja (Tymon & Transistors).
Po koncercie Brylewski i Gałązka zagrają z muzykami grupy AWARIA i gośćmi klubu Amnezja utwory zespołu IZRAEL
Na zakończenie imprezy potańcówka z DJ Larrym – miłośnikiem i znawcą wszelkich odcieni muzyki wywodzącej się z Karaibów. Jego przygoda z reggae zaczęła się w połowie lat 80., gdy jako perkusista grał w zespole Izan – pierwszym olsztyńskim zespole grającym muzykę tego gatunku. Potem bębnił także w Ujadals i Fai. Od początku lat 90. zaczął występować jako dj, między innymi w kultowych wówczas lokalach – Pubie Fromm, Masarni, galerii OKOP. Stworzył i prowadził audycję Black Market nadawaną na antenie Radia WaMa. Organizator licznych imprez muzycznych, w tym dorocznych Marlejek. Współtwórca formacji Olsztyn Reggae Amatorz i inicjator cyklu spotkań Reggae Rytmika. Współwłaściciel nieistniejącego już klubu Boomtown, który odegrał niebagatelną rolę w życiu lokalnego środowiska reggae.
Prowadzenie: Paweł Końjo Konnak