Ciekawostki

Ruszyły poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach

Dzisiaj (15.06) w leśnym kompleksie bunkrów w Mamerkach rozpoczęły się  poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Specjalna firma wykona dwa odwierty. Następnie do ukrytego w fundamencie bunkra pomieszczenia wprowadzona zostanie kamera, która pokaże, co znajduje się wewnątrz.

Przypomnijmy, że w ramach inwentaryzacji podziemnego tunelu, muzeum w Mamerkach zleciło wykonanie badań przy użyciu georadaru. Z przeprowadzonego odczytu wynika, iż w obiekcie nr 31 znajduje się zamurowane, nieznane dotychczas pomieszczenie o wymiarach 3 m x 2 m.

Dzięki szybkiemu uzyskaniu wszelkich pozwoleń właściciela terenu, czyli Lasów Państwowych oraz zgody konserwatora zabytków, przystąpiono do wykonania odwiertów, które mają pomóc w znalezieniu ewentualnych skarbów ukrytych w bunkrach w Mamerkach w 1945 roku przez Niemców .

bursztynowa-komnata

Bursztynowa sala o wymiarach 10.5m x 11.5 m, powstała na początku XVIII w. z inicjatywy Fryderyka I Hohenzollerna. Miała ona zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Za twórcę idei artystycznej bursztynowej komnaty uważany jest gdańszczanin, architekt Andrzej Schluster.

W 1716 roku car Rosji Piotr I Wielki w czasie wizyty w Poczdamie, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma I (syna Fryderyka I) jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga. Bursztynowa Komnata była wystawiona w Pałacu Letnim, następnie Zimowym, aż w końcu trafiła, w 1755 roku z polecenia carowej Elżbiety I, do Carskiego Sioła. Tam została rozbudowana i wzbogacona. W 1941 r. pałac został zrabowany przez Niemców. Bursztynowa Komnata trafiła do zamku w Królewcu. 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono.

Poszukiwania Bursztynowej Komnaty trwają do dziś. Obecnie jej wartość ocenia się na 0.5 mld USD. Z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Polscy saperzy bezskutecznie wysadzali fundament bunkra nr 31, aby dostać się do wskazanej przez Kocha skrytki. Skarbu nigdy nie odnaleziono.

Źródło: mamerki.com/własne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*