Wiadomości

Rowerem bezpiecznie do celu – policyjne rady dla miłośników dwóch kółek

W sobotnie przedpołudnie olsztyńskie stowarzyszenie „Kołodrom” zorganizowało rajd rowerowy. O bezpieczeństwie z miłośnikami jednośladów rozmawiali policjanci. Najmłodsi uczestnicy rajdu otrzymali kamizelki odblaskowe.
Jazda rowerem to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, jest to dobra forma aktywnego wypoczynku ceniona zarówno przez dzieci, dorosłych jak i osoby starsze. Lato  sprzyja wycieczkom rowerowym. Niektórzy traktują jednoślad jako miejski środek transportu. Jest szybciej, milej no i oczywiście bardziej ekologicznie.

Aby jednak ta jazda była przyjemnością rowerzyści muszą pamiętać, że obowiązują ich przepisy prawa o ruchu drogowym tak jak wszystkich uczestników ruchu.

Rowerzyści to  szczególna grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oni nie mają  środków ochrony, takich  jakimi dysponują np. użytkownicy aut. Rowerzysta nie ma pasów, poduszki powietrznej, strefy zgniotu. Musi zadbać o swoje bezpieczeństwo sam. Warto jeździć w kasku ochronnym, odpowiednim ubraniu, mieć elementy odblaskowe.

Piesi, rowerzyści oraz kierowcy aut  muszą także pamiętać o sobie nawzajem.

– Zwracajmy uwagę na siebie, na innych, stosujmy się do przepisów, nie  podejmujmy lekkomyślnych manewrów oraz przede wszystkim liczmy się z innymi na drodze – powiedział mł. asp. Jarosław Bojarowicz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie- dbajmy o swoje bezpieczeństwo  na drodze.

Przypominamy:

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem  to karta rowerowa ( dla dzieci pow. 10 lat) lub prawo jazdy kat. AM, A1,B1 lub T-  przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.  Osoba, która ukończyła 18 lat nie musi posiadać żadnych uprawnień do kierowania rowerem.

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE  ROWERU

– z przodu : jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej

– z tyłu:  jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

– co najmniej jeden działający hamulec

– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

PODSTAWOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE ROWERZYSTÓW

1. Rowerzysta jest obowiązany z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym  się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych  rowerzysta zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i  ustępować miejsca pieszym

2. Rowerzysta zobowiązany jest jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeśli na jezdni pasu są wyznaczone są pasy ruchu rowerzysta nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

3. Włączając się do ruchu należy zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić miejsca innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu

4. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli ten pas umożliwia opuszczenie  skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku

5. Rowerzysta może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony

6. Korzystanie z chodnika lub drogi dla  pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo gdy:

A. opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem

B. szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

C. warunki pogodowe ( śnieg, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni  i w tym wypadku szerokość chodnika nie ma znaczenia

UWAGA ROWERZYŚCI – TO JEST ZABRONIONE!!!

– przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Rowerzysta przed przejściem musi zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście ( można dostać za to mandat  w wysokości 100 złotych)

– jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu  utrudniając w ten sposób  poruszanie się innym uczestnikom ruchu ( można dostać mandat- 200 złotych)

– jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach( można dostać mandat 50 złotych)

– czepianie się pojazdów ( można dostać mandat 100 złotych)

– kierowania rowerem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

– przewożenie pasażera, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

– korzystania  podczas jazdy rowerem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku

– wjazdu na autostrady i drogi ekspresowe

Obowiązki kierujących pojazdami wobec rowerzystów:

– kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe(art.27 ust.1 PRD)

– kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić(art.27 ust.1a PRD)

– kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi(art.27 ust.3 PRD)

– kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany(art.27 ust.4 PRD)

– zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejazdem – na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za przejazdem oraz zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów (art.49 PRD)

Mali cykliści powinni być wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica. Wybierając taki  fotelik  trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia – powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę  na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie  przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

(„Dziecko w wieku do siedmiu lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku  zapewniającym bezpieczną jazdę” – art. 33.2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym).

 

Źródło, fot.: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*