Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Dzisiaj, 28 grudnia 2015 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
– Uważam, że nowelizacja ustawy, którą podpisałem, przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego – oświadczył prezydent. Wyjaśnił że chodzi o wzmocnienie w znaczeniu odbioru społecznego, ale i w znaczeniu tego, co jest znaczącą rolą Trybunału, czyli orzekania, kierując się względami czysto prawnymi.
Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. wprowadza zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Obejmują one m.in. określenie procedury przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na stanowiska Prezesa i Wiceprezesa Trybunału, ustalenie rodzajów składów orzekających, przyjęcie zasady, zgodnie którą TK w pełnym składzie orzeka większością 2/3 głosów (pełny skład stanowi co najmniej 13 sędziów Trybunału), określenie terminu, w jakim może odbyć się rozprawa (nie wcześniej niż 3 miesiące, a w przypadku spraw rozpatrywanych w pełnym składzie 6 miesięcy od doręczenia zawiadomień o jej terminie – okresy te mogą być skrócone przez Prezesa TK o połowę), oraz umożliwienie uczestnikowi postępowania wpływu na rozpoznanie sprawy na rozprawie, a nie na posiedzeniu niejawnym (gdy złoży stosowny wniosek).
Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. zawiera również regulację dotyczącą wygaśnięcia mandatu sędziego TK – wniosek w tej sprawie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK składa do Sejmu. Ustawa przewiduje także możliwość wystąpienia przez Prezydenta RP lub Ministra Sprawiedliwości do Prezesa TK z wnioskiem w sprawie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezes Trybunału.
Zgodnie z przepisem końcowym ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.