Kultura

Powstaje artystyczny ogródek przy BWA

Przez całe lato, aż do końca października, przy BWA Galerii Sztuki w Olsztynie trwać będzie projekt „Nieużytki Sztuki” – inicjatywa ogrodnicza realizowana z udziałem mieszkańców.

Przy wybranych instytucjach kultury w całej Polsce, takich jak warszawska Królikarnia, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, BWA w Zielonej Górze czy w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie powstaną artystyczne ogródki.

Pomysłodawczyni projektu – artystka Elżbieta Jabłońska pragnie zwrócić uwagę na fakt, że wiele instytucji nie w pełni wykorzystuje należącą do nich powierzchnię. Chodzi nie tyle o przestrzeń ekspozycyjną, co o najbliższe otoczenie galerii- przestrzenie zielone. Zadaje sobie także pytanie, co sztuka współczesna może dać społeczeństwu i czy może ona realnie wpłynąć na wygląd otoczenia? Działanie zatytułowane „Nieużytki Sztuki” ma także na celu zbliżyć publiczność do instytucji galerii, jest propozycją zaangażowania mieszkańców w pracę w przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim zaangażowania się w przestrzeń sztuki. Natomiast następstwem projektu może być zniesienie bariery między oficjalnym miejscem kultury, a mieszkańcami.

W BWA w Olsztynie odbyło się już spotkanie organizacyjnym, podczas którego rozdzielone zostały grządki. (Jak informują organizatorzy została jeszcze jedna do wzięcia!). Są to tzw. grządki podniesione, na których odbywać się ma uprawa warzyw sezonowych, ziół, czy kwiatów. Zaletą takiej uprawy jest fakt łatwego dostępu do pracy przy nasadzeniach, pieleniu, czy wreszcie zbiorach także osób starszych i niepełnosprawnych. Udział w projekcie jest bezpłatny. Sadzić można własne rośliny, organizatorzy zapewnili także tzw. „pakiety startowe”- zestawy nasion i podstawowych narzędzi, rękawiczek a nawet ławek, które staną przy grządkach, żeby ułatwić biorącym udział w projekcie pracę.

Ważnym elementem projektu jest także strona internetowa ( http://nieuzytkisztuki.pl/ ), na której każde z miast posiada swój profil. Strona jest miejscem spotkań miejskich ogrodników biorących udział w przedsięwzięciu, można się na niej dzielić ogrodowymi pomysłami i osiągnięciami, a także prowadzić swoistego rodzaju pamiętnik. Pojawiają się na niej także porady, czy zdjęcia. Realizacja projektu krok po kroku zostanie udokumentowana, a po jego zakończeniu zostanie wydany katalog ze zdjęciami Nieużytków z całego kraju.

Projekt „Nieużytki Sztuki” ma silny wymiar społeczny, jednak jego formuła może wpisywać się także w nurt sztuki ekologicznej. Działania miejskie związane ściśle z ekologią zapoczątkowała w Polsce Teresa Murak, która praktykowała tak zwane „Zasiewy”, siejąc zborze między innymi przed Biblioteką Narodową, w ramach „Zasiewów” współpracuje także z grupami zorientowanej ekologicznie młodzieży. Miejską, żywą sztukę praktykuje także duet Kwiatuchi, który prowadzi zarówno warsztaty z miejskiego ogrodnictwa, ale przede wszystkim zajmuje się ożywianiem, za pomocą sadzonej roślinności, często betonowych placów w miastach Polski i właśnie przy galeryjnych pasów zieleni.

Ogródek przy BWA można odwiedzać codziennie, w godzinach pracy Galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*