Podpisano umowę o dofinansowanie rozbudowy linii tramwajowej w Olsztynie
Dzisiaj (28 lutego) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał umowę o dofinansowanie rozbudowy linii tramwajowej. Inwestycja ma kosztować ok. 208 mln złotych. Niemal 70 porcent kosztów kwalifikowanych będzie pochodzić z unijnej kasy. To oznacza, że zewnętrzne finansowanie zadania będzie na poziomie ok. 145 mln złotych.
We wtorek (28.02.) podpisana została umowa na realizację projektu „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa” w ramach działania „Zrównoważony transport miejski Programu Operacyjnego Polska Wschodnia”.
To niezwykle ważna chwila – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Inwestujemy w rozwój wygodnego, sprawnego i ekologicznego środka transportu. W ciągu ponad roku działania pierwszych tras wiemy, że wielu podróżnych przekonało się do takiego rozwiązania. Pokazują to zarówno opinie osób mieszkających wzdłuż tramwajowej trasy, jak i statystyki, bowiem z tramwajów korzysta znacznie więcej osób, niż podróżowało autobusami kursującymi wcześniej wzdłuż obecnego torowiska. Poza tym liczba osób korzystających z transportu publicznego wzrosła o ok. 8 proc.
Drugi etap rozbudowy tramwajowej sieci to ok. 8 kilometrów podwójnego torowiska. Trakcja zostanie poprowadzona od obecnej pętli autobusowej w Pieczewie ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do al. Piłsudskiego i dalej do obecnej sieci na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki.
Rozbudowa linii tramwajowej ma za zadanie przede wszystkim domknięcie układu olsztyńskiego torowiska poprzez dobudowę nowych odcinków torów w układzie południe – północ po wschodniej części miasta oraz objęcie torowiskiem jak największego zasięgu południowych osiedli mieszkaniowych.
W dużej części trasy torowisko będzie przebiegać poboczem jezdni. Pośrodku – w postaci trambuspasu – wieść będzie od Pieczewa do skrzyżowania ulic Krasickiego z Sobocińskiego oraz wzdłuż al. Piłsudskiego. Poza tym nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku wybudowana zostanie estakada (zacznie się w pobliżu ul. Murzynowskiego a skończy przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego).
Przetarg na wykonawstwo prac powinien zostać rozpisany na przełomie maja i czerwca. Budowa powinna się zacząć pod koniec tego lub na początku następnego roku i potrwa do końca 2019 roku.
Przy okazji inwestycji wybudowana zostanie infrastruktura drogowa z uwzględnieniem elementów przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami, przebudowane zostaną podziemne sieci oraz zakupione zostaną dwa zestawy taboru tramwajowego niezbędne do obsługi nowych tras – z Pieczewa prowadząca do Wysokiej Bramy oraz do Dworca PKP. Ważnym elementem projektu jest poprawa warunków rowerzystów i pieszych poprzez inwestycje w zakresie chodników, dróg rowerowych oraz parkingu.