Piotr Grzymowicz: „rzutem na taśmę” uda nam się wywalczyć dofinansowanie modernizacji Słonecznej Polany
„Pomogło nam… Działdowo. Ponieważ „posypał się” im pomysł na basen, mogliśmy wejść do gry z naszym projektem Słonecznej Polany i w konsekwencji w nadchodzącym tygodniu dojdzie do podpisania umowy na dofinansowanie tej ważnej dla olsztyńskiego sportu inwestycji” – informuje na swoim blogu prezydent Olsztyna.
Nie mam wątpliwości, że to będzie piękny i kluczowy dla rozwoju żeglarstwa obiekt. Zresztą, sam projekt ma dużo większy zakres, obejmujący także działania nad Zatoką Miłą. Całe lata mówiło się, że Olsztyn jest odwrócony od jezior. Myślę, iż ten rok udowodni, że to już przeszłość. Będąc stolicą „Krainy 1000 jezior” i mając tak piękne i urozmaicone akweny – nie mamy wyboru. Jeziora muszą być aktywną i wizerunkową częścią naszego miasta.
Chciałbym żeby każdy akwen miał swoją małą specjalizację. Jezioro Długie niech służy rekreacji nadbrzeżnej, Krzywe – sportom wodnym i aktywnemu wypoczynkowi nad wodą… Warto też znaleźć atrakcyjną enklawę dla wędkarzy. Może więc jezioro Skanda? Inna sprawa, to „zacieśnienie przyjaźni” z Łyną. Oddanie w czerwcu Parku Centralnego spowoduje, że będzie on naturalnym przedłużeniem parku Podzamcze, więc będzie gdzie spacerować i nad czym wypoczywać.
Wracając do Słonecznej Polany, muszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt tej inwestycji. Olsztyn ma doskonałe tradycje żeglarskie i niekwestionowane autorytety, które mogą służyć żeglarstwu swoim przykładem, zarówno sportowym, jak i trenerskim. To ważne, żeby taka inwestycja nie była osadzona w społecznej próżni. Nasza – z pewnością nie będzie! Myślę, że nowy Ośrodek Sportów Żeglarskich sprawi, iż doczekamy się olsztyńskiej szkoły talentów w tej dziedzinie i już niedługo będziemy dumni z naszych, olsztyńskich mistrzów i olimpijczyków.
Taka baza to także znakomite miejsce do organizacji zawodów sportowych rangi mistrzowskiej, a ponad kilometr pomostów nad Krzywym przyczyni się do wygodnego ich oglądania. Gdyby jednak z jakichś niezrozumiałych powodów tak się nie stało, to nie trzeba tracić nadziei. Pozostają nam przecież inne sporty, np. narciarstwo, wszak nad Krzywym będą też trasy biegowe, więc w razie czego możemy szukać drugiej… Justyny Kowalczyk.
Budowa Centrum Szkolenia Żeglarzy to główny punkt projektu „Kontynuacja budowy całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie”, który ma być realizowany w okolicy Słonecznej Polany i Zatoki Miłej.
Planowany do realizacji projekt ma na celu budowę:
- całorocznego obiektu szkoleniowego i rekreacyjnego – wielofunkcyjnego budynku ośrodka centrum żeglarstwa wodnego i lodowego (w obiekcie sala konferencyjna, szkoleniowa, administracyjno-techniczne, siłownia, sauna, pomieszczenia odnowy biologicznej itd.),
- całorocznego hangaru z wypożyczalnią sprzętu i warsztatem szkutniczym,
- urządzeń obsługi sprzętu pływającego (pomosty)- możliwość odbioru nieczystości, poboru wody i energii elektr. przez jednostki pływające,
- plaży z kąpieliskiem i zapleczem techniczno-sanitarnym,
- placu rekreacyjnego (plac gier i urządzeń sportowo-rekreacyjnych),
- boisko do siatkówki plażowej oraz wielofunkcyjne do różnych gier (koszykówka/siatkówka/piłka nożna).
Przedsięwzięcie będzie polegało na budowie ośrodka rekreacji wodnej wkomponowanego w skarpę brzegu jeziora i w części przykrytego ziemią; hangaru z małym warsztatem szkutniczym do niewielkich napraw serwisowych sprzętu pływającego; pływających pomostów cumowniczych na 120 miejsc i centralnego pomostu rekreacyjnego. Realizacja obiektów poprzedzona będzie wyburzeniem istniejącego hangaru, domków campingowych i budynku socjalnego, rozbiórką placów i schodów betonowych oraz likwidacją części pomostów.