Na sygnaleWiadomości

Pierwszy weekend wakacji w policyjnych statystykach

Wakacje już rozpoczęte. Pierwszy weekend związany z letnim wypoczynkiem był pracowitym dla warmińsko-mazurskich policjantów. Funkcjonariusze w całym województwie pracowali przy 18 wypadkach i 117 kolizjach drogowych. W zdarzeniach tych 2 osoby zginęły a 25 zostało rannych. Policjanci w tych dniach wyeliminowali z ruchu 57 nietrzeźwych kierujących. Policjanci apelują by podczas podróży kierować się rozsądkiem oraz zasadą „wolniej ale bezpieczniej”.

Wakacje to okres, na który dużo osób czekało z utęsknieniem. Już w pierwszych dniach policjanci odnotowali natężony ruch na drogach Warmii i Mazur związany z wyjazdami na letni wypoczynek. Pierwszy weekend nie należał do najspokojniejszych. Tylko w piątek funkcjonariusze pracowali na miejscu 8 wypadków drogowych i 52 kolizji. Tego dnia policjanci zatrzymali do kontroli 16 nietrzeźwych kierujących. Niestety w dwóch zdarzeniach zginęło 2 motocyklistów a we wszystkich zdarzeniach rannych zostało 11 osób.

Przypomnijmy te zdarzenia:

Piątek 28.06.2013

Do pierwszego z tragicznych wypadków doszło około godziny 16.30 na drodze krajowej nr 51 w okolicach Miłogóry. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący hondą na łuku drogi z stracił panowanie nad motocyklem, przewrócił się po czym uderzył w barierę ochronną. W wyniku tego zdarzenia 23-letni motocyklista poniósł śmierć na miejscu.

Do kolejnego wypadku doszło o 16.50 na drodze krajowej nr 58 na trasie Dłużek- Zgniłocha. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy wstępnie ustalili, że kierujący motocyklem 30-letni mieszkaniec Mławy, jadąc od miejscowości Dłużek w kierunku Zgniłochy, na prostym odcinku drogi zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył czołowo w jadący z przeciwnej strony pojazd marki Jeep. Kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu. Kierowca Jeepa był trzeźwy, nie doznał żadnych obrażeń.

Sobota 29.06.2013

Sobota była nieco spokojniejsza. W tym dniu odnotowaliśmy najmniej wypadków w czasie pierwszego weekendu wakacyjnego. Policjanci pracowali na miejscu 3 wypadków drogowych i 33 kolizji. W zdarzeniach tych ranne zostały 4 osoby. Z ruchu drogowego policjanci wyeliminowali 23 nietrzeźwych kierowców.

W sobotę około godziny 10.20 na drodze krajowej nr 58, na odcinku trasy Biała Piska-Kożuchy doszło do zdarzeniu drogowego w którym udział brały samochody osobowe marki Audi oraz VW. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, do zdarzenia doszło na łuku drogi. Kierujący audi najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na lewy pas, uderzając w jadącego z naprzeciwka passata. Kierujący pojazdem volkswagenem oraz pasażerowie zostali przewiezieni do szpitala. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badania stanu trzeźwości wykazały, że obaj kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Policjanci z piskiej komendy prowadzą teraz czynności zmierzające do wyjaśnienia przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Niedziela 30.06.2013

Natomiast w niedzielę było 7 wypadków oraz 32 kolizje. W najpoważniejszych zdarzeniach rannych zostało 10 osób. W tym dniu policjanci zatrzymali 18 nietrzeźwych kierujących.

Jednym z poważniejszych zdarzeń drogowych w niedzielę był wypadek w miejscowości Cimochy w gminie Wieliczka. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący volkswagenem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze, zaczepił o przydrożne drzewo a następnie dachował. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili oględziny miejsca wypadku i przesłuchali świadków. 20-letni kierujący jechał sam. W wyniku doznanych obrażeń został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Suwałkach. Po przeprowadzeniu wstępnych badań okazało się doznał urazu głowy i decyzją lekarzy pozostał na oddziale chirurgicznym. Od mężczyzny pobrano krew do badań w celu ustalenia stanu trzeźwości.

Kolejne zdarzenie miało miejsce na trasie Zagaje- Grabowiec. Tam około godziny 23 motorowerzysta potrącił pieszego. Zamiast pomóc 21-latkowi w pośpiechu odjechał. W wyniku uderzenia mężczyzna z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Policjanci gdy uzyskali informację o zdarzeniu rozpoczęli czynności mające na celu ustalenie sprawcy. W poniedziałek rano funkcjonariusze zatrzymali motorowerzystę, u którego na podwórku znaleźli skuter z widocznymi uszkodzeniami. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. 29-latek trafił do policyjnej celi. Gdy wytrzeźwieje zostanie przesłuchany.

W trakcie wakacji kierowcy muszą liczyć się z częstszymi kontrolami na drogach. Jest to uwarunkowane większym natężeniem ruchu drogowego. Funkcjonariusze w trakcie wykonywania zadań służbowych będą realizować między innymi takie akcje jak:

„PRĘDKOŚĆ”– to właśnie prędkość jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierowców to szczególnie niebezpieczna i niestety nagminna forma zachowań. Większość kierujących pojazdami nie łączy faktu przekroczenia dopuszczalnej prędkości z natychmiastowym wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W województwie warmińsko–mazurskim – podobnie jak na terenie całego kraju- przekroczenie dopuszczalnej prędkości rokrocznie jest główną przyczyną zdarzeń drogowych. Działania „Prędkość” ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa oraz porządku w ograniczeń prędkości. Poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Zmniejszenie zagrożenia związanego z prędkością to jedno z priorytetowych działań Policji.

„BUS /TRUCK”– działania prewencyjno- kontrolne ukierunkowane na ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości występujących podczas wykonywania przewozu drogowego osób oraz dotyczących stanu technicznego autobusów. W działaniach szczególną kontrolą objęta jest także prawidłowość wykonywania transportu drogowego rzeczy, stanu technicznego oraz obowiązkowego wyposażenia pojazdów oraz zespołów pojazdów używanych do tego rodzaju przewozów oraz eliminowanie zagrożenia bezpieczeństwa porządku w ruchu drogowym powodowanego przez kierujących samochodami ciężarowymi.

„ALKOHOL I NARKOTYKI / TRZEŹWY PORANEK” – działania szczególne ze względu na to, że nadużywanie alkoholu jest jednym najważniejszych problemów społecznych w Polsce. Statystyki pokazują, że w ostatnich latach występuje stała tendencja spadkowa liczby osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, pomimo ciągle zwiększających się kontroli drogowych w tym zakresie. Chcąc zachować właściwą tendencję spadkową policjanci prowadzą przedmiotowe działania, zwiększając ich częstotliwość oraz ilość uczestników RD poddanych kontroli pod kątem trzeźwośći. Kontrole są przeprowadzane w ciągu całej doby o różnych porach oraz w różnych miejscach, począwszy od głównych ciągów komunikacyjnych po najmniej uczęszczane drogi gminne. Policjanci w działaniach wykorzystują nowoczesne urządzenia pomiarowe umożliwiające przeprowadzanie badań kierujących w bardzo krótkim czasie –to minimalizuje czas jednorazowej kontroli do kilku sekund i pozwala na systematyczne zwiększanie liczby skontrolowanych kierujących.

„PASY” – to działania kontrolne ukierunkowane na egzekwowanie przestrzegania przepisów o stosowaniu przez kierujących i pasażerów pasów bezpieczeństwa. To właśnie pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym powstawaniu obrażeń u kierowców i pasażerów .Wysoka śmiertelność wypadkowa bierze się między innymi stąd, że wciąż zbyt wiele osób nie stosuje się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewozu dzieci. W związku z tym, że korzystanie z urządzeń bezpieczeństwa biernego może uratować zdrowie a nawet życie – nadzór nad tym obowiązkiem jest jednym z priorytetowych zadań Policji. W trakcie działań policjanci egzekwować będą obowiązek korzystania z pasów przez wszystkich – kierowców i pasażerów a także zgodny z przepisami sposób przewożenia dzieci.

Policjanci przypominają !!!
Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością.
Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza koncentrację a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w podróży. No i oczywiście – noga z gazu ! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością, wyprzedzanie na „podwójnej ciągłej”, na „trzeciego”, oraz na tzw. „podwójnym gazie”.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*