Pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy w Olsztynie
W Olsztynie zmarła 32-letnia kobieta, która była zarażona wirusem grypy AH1N1 tzw. świńską grypą. To pierwszy, śmiertelny przypadek spowodowany przez świńską grypę zanotowany w tym roku w naszym regionie.
32-letnia kobieta była leczona w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie. Pacjentka trafiła do placówki z powodu niewydolności oddechowej. Niestety, kobieta zmarła. Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Sanepid potwierdziły, że kobieta była zarażona wirusem grypy AH1N1.
Jest to pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy w naszym województwie.
W obawie przed rozprzestrzeniającym się wirusem grypy, olsztyńskie szpitale zakazują odwiedzin pacjentów na niektórych oddziałach.
Komunikat Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
W związku z zagrożeniem grypą od dnia 12 lutego 2016 r. wstrzymuje się do odwołania odwiedziny w następujących oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie:
– ginekologiczno-położniczym,
– ginekologii onkologicznej,
– neonatologii i intensywnej terapii noworodka,
– transplantologii i chirurgii ogólnej,
– hematologicznym,
– kardiochirurgicznym,
– nefrologicznym, hipertensjologii i chorób wewnętrznych
– anestezjologii i intensywnej terapii.
Ww. działania podjęto ze względów prewencyjnych w trosce o zdrowie pacjentów.
Zakaz odwiedzin pacjentów na Oddziale Wewnętrznym I w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną na Oddziale Wewnętrznym I, dotyczącą odnotowania kilku przypadków wirusa grypy A H1N1 i ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów i personelu oddziału.
Zarządzam zakaz odwiedzin na Oddziale Wewnętrznym I do odwołania.
Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk
Wirus A/H1N1 to mieszanka ludzkich, świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy tej choroby są prawie identyczne jak te towarzyszące zwykłej, sezonowej grypie. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.
Aby uniknąć zakażenia wirusem A/H1N1, lekarze zalecają przede wszystkim zachowanie higieny. Należy zwracać uwagę na częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskiej. Jeśli objawy grypy nie ustępują po 3-4 dniach należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza ułatwi leczenie choroby i pomoże uniknąć powikłań.