Pierwszy przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem w Olsztynie
W poniedziałek (04.02) do poradni POZ w Olsztynie zgłosiła się pacjentka, która miała infekcję dróg oddechowych. Kobieta niedawno wróciła z Tajlandii.
W poniedziałek na oddział zakaźny szpitala w Ostródzie trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przewieziono ją z Olsztyna, gdzie najpierw zgłosiła się do swojego lekarza rodzinnego, który po rozpoznaniu infekcji dróg oddechowych i wywiadzie z pacjentką nie wykluczył podejrzenia zarażenia koronawirusem. Kobieta niedawno wróciła z Tajlandii.
Pacjentka została przewieziona do szpitala zakaźnego w Ostródzie. Ze względów bezpieczeństwa ratownicy medyczni, którzy wieźli kobietę do szpitala, byli zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej – kombinezony, maski, rękawice i ochraniacze na buty.
Jak podaje warmińsko-mazurski sanepid, pacjentka jest w bardzo dobrym stanie i obecnie jest pod obserwacją i przechodzi badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia koronawirusem. Zostały już pobrane próbki do badań, które następnie zostały przekazane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Wyniki powinny być znane w ciągu 48 godzin.
Przypomnijmy, że epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus powoduje chorobę przypominającą wirusowe zapalenie płuc, objawia się ona gorączką, suchym kaszlem, trudnościami z oddychaniem, widocznymi zmianami w płucach na skanach RTG. Liczba zakażonych, a także jego śmiertelnych ofiar, z dnia na dzień rośnie. Wirus dotarł już do ponad dwudziestu krajów. Potwierdzonych zostało ponad 20 tysięcy przypadków zakażenia. Od początku epidemii zmarło 427 osób. Według danych z 4 lutego 2020 roku, na całym świecie jest 20613 zarażonych osób.
Obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.
Przypadek podejrzany: Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać przypadki, które charakteryzują się:
- Objawami infekcji dróg oddechowych, tj.:
- temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie >38°C
(i)
- występowanie jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome (ARDS)) bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wyżej wymienione objawy kliniczne choroby
(i)
- związkiem z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby.
- Wystąpieniem objawów klinicznych choroby u pracowników medycznych, którzy sprawowali opiekę nad pacjentami zakażonymi 2019-nCoV.
- Objawami ostrej infekcji dróg oddechowych, bez względu na ich zawansowanie,
u osób które w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem tych objawów były narażone na:
- bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
LUB
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
LUB
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
LUB
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka (w chwili obecnej zwierzęcy rezerwuar 2019-nCoV nie jest znany).
Bliski kontakt jest definiowany jako:
- ekspozycja pracowników medycznych sprawujących bezpośrednią opiekę nad pacjentami z zakażeniem 2019-nCoV,
- przebywanie w bliskim otoczeniu pacjenta z zakażeniem 2019-nCoV.
II. Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV:
- Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
- Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie
2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. - Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 27 stycznia 2020 r. odnotowano 2820 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 81 zgonów (2,8%). 2775 przypadków odnotowano w Chinach, 45 przypadków było importowanych 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.
Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.
Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.
Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.