Na sygnale

Pierwszy dzień wiosny pod czujnym okiem Policji i Straży Miejskiej

W najbliższy piątek olsztyńscy Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej będą kontrolowali wagarowiczów. Funkcjonariusze będą zwracali uwagę na wszystkie aspekty mówiące o demoralizacji nieletnich.

Tradycyjnie jak co roku Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie będą prowadzili działania prewencyjne. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej będą sprawdzane ulice, sklepy spożywcze, skwery i inne budynki użyteczności publicznej.

Wszystko to po to aby sprawdzić czy nieletni nie przebywają na wagarach. Ważnym aspektem na który zwrócą uwagę policjanci będą także przejawy demoralizacji. A więc spożywanie alkoholu, palenie papierosów w miejscach publicznych oraz posiadania i zażywanie środków odurzających.

W związku z tym dniem wagarowicze mogą spodziewać się większej liczby patroli policyjnych w tym tych nieumundurowanych.

Co może grozić nieletnim?

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, wagary, picie alkoholu, używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd rodzinny i nieletnich i to on decyduje o zastosowaniu ewentualnych środków wychowawczych.

Alkohol

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości precyzuje, kto może pić, a zarazem kupować alkohol, w jakich miejscach zakazana jest jego „degustacja” i jakie grożą konsekwencje w razie złamania przepisów.

Pierwszego dnia wiosny wielu młodych ludzi będzie próbowało kupić alkohol. Dlatego ważne jest, by sprzedawcy prosili o okazywanie dokumentów tożsamości, w których zawarte są dane potwierdzające pełnoletność. Jednocześnie przestrzegamy, że sprzedawanie alkoholu osobom niepełnoletnim jest przestępstwem. Oprócz konsekwencji prawnych, które grożą w takiej sytuacji sprzedawcom, sklep może stracić koncesję.

Należy pamiętać, że ani szkoła, ani policja nie uchronią młodych ludzi przed zagrożeniami bez pomocy rodziców. Dlatego ważne jest, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi, przestrzegli je zarówno przed konsekwencjami prawnymi zażywania wszelkich używek, ale przede wszystkim uprzedzali o wpływie, jakie niesie ich używanie, na zdrowie. Zachęcajmy swoje dzieci do udziału w zorganizowanych imprezach w szkole. Alkohol i narkotyki nie są przepustką do dobrej zabawy.

Dzień Wagarowicza w policyjnych statystykach

Ile pracy mają funkcjonariusze w pierwszym dniu wiosny, pokazują statystyki. W ubiegłym roku do działań prewencyjnych w tym dniu skierowano 382 policjantów oraz 44 funkcjonariuszy innych służb. Wylegitymowanych zostało 269 uczniów. Niestety wśród tej grupy 12 nastolatków sięgnęło po alkohol (8 chłopców), 18 zapaliło papierosa (6 chłopców), a 2 uczniów znajdowało się pod wpływem środków odurzających. 7 osób tego dnia dopuściło się czynów karalnych.

Źródło: KWP/KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*