Wiadomości

Pierwsze wyniki ważenia szkolnych tornistrów

W marcu i kwietniu br. na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego na terenie naszego województwa przeprowadzono ocenę obciążenia uczniów tornistrami. Badania przeprowadzono w 18 szkołach podstawowych (9 szkół wiejskich i 9 szkół miejskich) oraz 20 gimnazjach (10 gimnazjów w miastach i 10 gimnazjów wiejskich). Oceną objęto ogółem 6268 uczniów (2469 gimnazjalistów i 3799 uczniów szkół podstawowych).

1. Szkoły Podstawowe

Badania obciążenia uczniów tornistrami przeprowadzono ogółem u 3799 uczniów szkół podstawowych (1857 dziewcząt i 1942 chłopców). Większość (tzn. 2205), u których zważono plecaki pobiera naukę w miejskich szkołach podstawowych. Pozostali uczniowie (1594) uczęszczają do szkół podstawowych na wsi. W toku analizy wyników przesłanych przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne stwierdzono, że:

– 1640 uczniów szkół podstawowych nosiła tornister, którego stosunek wagi do ciężaru ciała użytkownika wynosił poniżej 10% (43,2 ogółu zbadanych);

– stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała mieszczącego się w przedziale 10 – 15% stwierdzono u 1628 uczniów szkół podstawowych (42,8% zbadanych uczniów);

– poniżej normy (czyli, gdy stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała jest wyższy niż 15%) plecaki nosiło 531 uczniów szkół podstawowych (14 % wszystkich zbadanych).

2. Gimnazja

Ocenę obciążenia uczniów tornistrami przeprowadzono u 2469 gimnazjalistów (1190 dziewcząt i 1279 chłopców). Spośród ocenionych gimnazjalistów 1407 uczęszcza do gimnazjów funkcjonujących w miastach. Pozostali (1062) pobiera naukę na wsiach. Z przeprowadzonej analizy wynika, że:

– u 1998 gimnazjalistów stosunek wagi plecaka do wagi ciała wynosił poniżej 10% (80,9 % ogółu zbadanych);

– stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała mieszczącego się w przedziale 10 – 15% stwierdzono u 440 uczniów gimnazjów (17,8% zbadanych uczniów);

– poniżej normy (czyli, gdy stosunek wagi plecaka do ciężaru ciała jest wyższy niż 15%) plecaki nosiło 31 gimnazjalistów (1,3 % wszystkich zbadanych).

W trakcie oceny sprawdzano również, czy szkoły zapewniły uczniom możliwość pozostawienia w placówce części podręczników i przyborów szkolnych. Obowiązek ten został nałożony rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 139, poz. 1130).

Wszystkie szkoły, w których dokonano oceny obciążeniem uczniów plecakami, tego obowiązku dopełniły. Większość z nich wyznaczyła miejsce do przechowywania dodatkowego wyposażenia w klasach (12 szkół podstawowych, 11 gimnazjów). Z indywidualnych szafek korzystają uczniowie z 4 szkół i 6 gimnazjów.

W jednej szkole podstawowej części uczniom zakupiono indywidualne szafki, a pozostałym wydzielono miejsce w salach lekcyjnych. Również w jednej szkole podstawowej część uczniów przechowuje rzeczy w wydzielonych szufladkach, a część w szafach. W jednym gimnazjum wyznaczono miejsce do przechowywania w salach zajęć, ale dla części klas zakupiono drugi komplet podręczników. Natomiast w innym gimnazjum części uczniom wydzielono szafki w klasach, podczas gdy pozostali korzystają z indywidualnych szafek stojących na korytarzach szkolnych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina, że polskie prawo nie reguluje kwestii maksymalnej wagi plecaka dzieci i młodzieży szkolnej, ale przyjmuje się, iż najwyższy stosunek ciężaru plecaka do ciężaru osoby, który go nosi powinien wynosić do 15%.

Źródło: WSSE w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*