Perspektywy na rynku nieruchomości w 2016 roku
Miniony rok 2015 był dla rynku nieruchomości niezwykle udany. Wszelkie dane zebrane z czterech kwartałów pokazały, iż sprzedaż mieszkań wzrosła, to samo tyczy się segmentu związanego z najmem. Spowodowane było to stabilnym wzrostem gospodarczym, niezachwianą sytuacją na rynku bankowym oraz skutecznością programu Mieszkanie dla Młodych, która związana była przede wszystkim z włączeniem do finansowania również rynku wtórnego.
Tego typu informacje powinny nas nastrajać bardzo pozytywnie przed 2016 rokiem. Na rynku jednak pojawiło się kilka znaków zapytania.
Nowe przepisy, nowe problemy
Związane są one przede wszystkim z wprowadzonymi przepisami, według których kupując nowe mieszkanie na kredyt będziemy musieli posiadać aż 15 procentowy wkład własny (do tej pory było to 10 proc.). Oczywiście zmiany te będą najbardziej zauważalne w największych miastach. Biuro nieruchomości w takim mieście jak Warszawa z pewnością odczuje je najmocniej. Nasza stolica jest bowiem największym rynkiem nieruchomości w kraju, toteż wspomniane podwyższenie progu wkładu własnego może przełożyć się na mniejsze zainteresowanie wśród klientów. Sytuacja ta może spowodować jeszcze większą popularności programu Mieszkanie dla Młodych. Otrzymane w ramach niego dofinansowanie liczone jest bowiem właśnie jako wkład własny. Problem w tym, iż budżet programu nie jest nieograniczony, dlatego pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich. Zachwianie na rynku może pojawić również za sprawą zapowiadanego podatku bankowego. Koszty wprowadzonych przepisów odczują przede wszystkim klienci. Nie możemy zapominać jednak o wpływie strategii prowadzonej przez Radę Polityk Pieniężnej. Według perspektyw na nadchodzący rok, stopy procentowe w dalszym ciągu mają pozostawać na niskim, stabilnym poziomie, co oczywiście będzie miało pozytywny wpływ na koszty kredytów.
Rosnący najem
Biura nieruchomości w Gdańsku z pewnością zyska na wciąż rosnącym rynku najmu mieszkań. Zainteresowanie inwestorów krajowych i zagranicznych utrzymuje się na niezmiennym poziomie, dlatego dostępnych mieszkań nie powinno zabraknąć. Ewentualne problemy w uzyskaniu dofinansowanie w postaci kredytu, spowodowane przedstawionymi wcześniej zmianami w przepisach, mogą sprawić, iż klienci częściej będą decydować się właśnie na wynajem. Biuro lub agencja nieruchomości w takich miastach jak Olsztyn, będzie mogło liczyć również na większe zainteresowanie młodych rodzin. Dla par posiadających dzieci przygotowane zostały bowiem specjalne warunki, dzięki którym dużo łatwiej będą one mogły uzyskać dofinansowanie w postaci kredytów i w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W najlepszej sytuacji są rodziny posiadające trójkę bądź więcej dzieci – w takim przypadku dopłata wynieść może nawet 30 procent wartość mieszkania.
JARTOM i hale magazynowe – ewentualnie biurowce. W wielu lokalizacjach warunki do przejęć są doskonałe. Bardziej pytanie czy pojawią się wystarczająco solidni inwestorzy, bo w tym momencie niczego nie można do końca przewidzieć. Mowa o długoterminowych tematach.