Na sygnale

Oszukiwał przy kasie samoobsługowej – grozi mu 8 lat więzienia

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, prowadząc sprawę dotyczącą oszustw na kasie samoobsługowej, dotarli i zatrzymali 37-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa. Przedmiotami transakcji, których wartość została zaniżona był m.in. alkohol czy żelazko. Nabijanie na kasę tańszych produktów zgodnie z prawem traktowane jest jako przestępstwo oszustwa za co może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku z taką odpowiedzialnością może liczyć się 37-latek, który na zakupach chciał „zaoszczędzić” zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku w jednym z marketów spożywczych przy ul. Partyzantów w Olsztynie przy kasie samoobsługowej stanął mężczyzna. I choć fizycznie kupujący w ręku trzymał butelkę alkoholu o wartości 54,99 zł to ostatecznie za produkt zapłacił jedynie kilka złotych. Zaniżona cena nie wynikała z promocji a z tego, że mężczyzna wprowadził na kasie inny produkt o niższej cenie. Wszystko nagrały kamery monitoringu.

Minął zaledwie miesiąc a w tym samym sklepie pojawił się ten sam klient i jak się okazało z takim samym zamiarem jak poprzednio. Tym razem jednak w zainteresowaniu mężczyzny nie był już alkohol a żelazko o wartości 64,90 zł. Metoda działania była taka sama jak w pierwszym przypadku. Na kasie samoobsługowej, mężczyzna wybrał inny, tańszy produkt. Ostatecznie za żelazko zapłacił również kilka złotych. To zdarzenie także zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu.

Po raz ostatni mężczyzna zjawił się w tym samym sklepie we wrześniu 2020 roku. Tym razem było inaczej… Kupującego obserwowali pracownicy ochrony, którzy wizerunek mężczyzny zapamiętali z poprzednich zdarzeń. Tym razem 37-latkowi nie udało się opuścić sklepu po tym jak próbował zaniżyć wartość wartych kilkadziesiąt złotych wędlin. Zanim 37-latek odszedł od kasy był już w rękach pracowników ochrony a po chwili interweniujących policjantów.

Sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Na podstawie zgromadzonego materiału nie było wątpliwości co do okoliczności zaistnienia przestępstwa oszustwa. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej w Olsztynie przedstawili mężczyźnie zarzut oszustwa i usiłowania oszustwa. 37-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył w tej sprawie obszerne wyjaśnienia. Swoje zachowanie tłumaczył brakiem znajomości obowiązujących przepisów. Sprawa zakończyła się skierowanie p-ko mężczyźnie aktu oskarżenia. Zgodnie z kodeksem karnym może mu teraz grozić kara nawet do 8 lat więzienia.

Źródło: KMP Olsztyn(rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*