Olsztyńskie ulice zmienią nazwy
Ustawa dekomunizacyjna wchodzi w życie. Olsztyńscy radni zdecydowali o zmianie nazw kilku ulic w Olsztynie.
Zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej nazwy ulic mające związek z minionym ustrojem totalitarnym powinny zostać zmienione. Wynika to z zapisu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Na olsztyńskiej liście znajduje się pięć ulic. Podczas środowej sesji Rady Miasta (30 sierpnia) olsztyńscy radni zaakceptowali nazwy czterech z nich.
Na mapie Olsztyna już niebawem pojawi się ulica Wrocławska, która zastąpi istniejącą ulicę Hanki Sawickiej. Nowa nazwa ulicy była propozycją Wspólnoty Mieszkaniowej Słoneczny Zakątek, przy pełnym poparciu Rady Osiedla Podleśna. Nazwa nawiązuje do zasady, którą przyjęto przy budowie tej części Olsztyna i nadawaniu ulicom nazw związanych polskimi miastami np. Gdańska, Bydgoska, Chełmińska, Toruńska, Katowicka.
Mieszkańcy ulicy gen. Zygmunta Berlinga na Osiedlu Generałów mieszkać będą teraz przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. Upamiętnienie rotmistrza w 2008 r. zaproponowała Fundacja Paradis Judaeorum z Krakowa. Nowy adres zyskają również mieszkańcy ulicy Władysława Hibnera na Osiedlu Mazurskim, która zostanie zamieniona na ulicę Pasłęcką. Pierwotnie ulica miała nosić nazwę Łomżyńskiej, jednak podczas sesji radni przychylili się do propozycji wybranej przez mieszkańców osiedla. Nie zmieni się natomiast brzmienie ulicy 22 stycznia, ale zgodnie z wprowadzaną aktualizacją będzie upamiętniać wydarzenia z 22 stycznia 1863 r. czyli wybuch Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim.
Na liście ulic widnieje jeszcze ulica Juliusza Malewskiego, jednak na prośbę rodziny oraz na wiosek prezydenta Olsztyna urzędnicy ponownie pochylą się nad propozycją zmiany.