Olsztyńskie organizacje łączą się, aby świętować Dzień Ziemi
W sobotę 22 kwietnia 2023 r. w Olsztynie w Parku Jakubowo odbędzie się Dzień Ziemi. Od 11:00 do 14:00 będzie można wziąć udział w rozmowach o ekologii, kreatywnych warsztatach przyrodniczych, podchodach leśnych. Wstęp bezpłatny i otwarty. Miejsce wydarzenia to plac przed sceną w Parku Jakubowo przy ul. Parkowej 1. Zaproszenie jest skierowane szczególnie do rodzin z dziećmi.
Osiem organizacji pozarządowych współorganizuje w Olsztynie świętowanie Światowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia w sobotę w Parku Jakubowo. Będzie przyrodniczo, aktywnie i na świeżym powietrzu.
Tegorocznym hasłem spotkania jest #dzikomiejskość. Dzika przyroda w mieście, porośnięte nieużytki, stanowisko pokrzywy pod blokiem, gniazdo kosa w pobliskim parku, kwitnące mniszki lekarskie pod oknem, mikrolas – to miejskie zasoby wzbogacające bioróżnorodność, budujące relacje człowieka z przyrodą.
Na gości czeka lista kreatywnych warsztatów twórczo-przyrodniczych:
- DZIKIE SPOTKANIA PRZY OGNIU czyli rozmowy, przyroda i sztuka:
Opowieści przyrodnicze w formie bajki kamishibai z prof. Stanisławem Czachorowskim
godz. 11:15 Opowieść o latolistku cytrynku
godz. 12:15 Opowieść o żabie moczarowej
godz. 13:15 „Tajemnice Hibernakulum” z Wojciechem Biedrzyńskim z Fundacji NEXUS
- Dzikomiejskie podchody (obowiązują zapisy na babafest.pl)
- malowanie dachówek z Anią Wojszel
- warsztat „ekopocztówek” z Mariuszem Antolakiem
- warsztat lepienia „Bomb Kwietnych” (kulki z nasionami łąki kwietnej)
- budowanie domków dla owadów z elementami recyclingu
- kącik lasoterapii
- degustacja dzikiego naparu i podpłomyków
- dziki plac zabaw
- kawa z lokalnej palarni – Kofikada Coffee Roastery
Uczestników zachęcamy do zabrania wielorazowych kubków, aby ograniczyć produkcję odpadów.
Wydarzeniu towarzyszy kampania społeczna „Dzika strona miasta #dzikomiejscy” polegająca na dostrzeżeniu w tkance miejskiej elementów czwartej przyrody czyli samoistnie rozwijającej się roślinności. Uczestnicy mogą:
– znaleźć w swoim mieście dzikomiejski zakątek przyrodniczy (samoistnie rozwijającą się roślinność, bez ingerencji człowieka czyli zarośla, krzaki, krzaczuszki, stanowiska roślin)
– zrobić im zdjęcie
– wstawić je na swój FB/Instagram i oznaczyć #dzikomiejscy
– podczas Dnia Ziemi (22.04) otrzymają pamiątkową przypinkę
Organizatorzy: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, BabaFest w Olsztynie, Fundacja Warsztat Zmiany
Partnerzy: Biuro Dzielnicy Zatorze, Fundacja „W krajobrazie”, Bomby Kwietne, Fundacja Nexus, MZPITU, Stanisław Czachorowski, Ania Wojszel, Michał Kaźmierczak, Kofikada, Stowarzyszenie Nasze Jakubowo, Zielony Olsztyn.
Na gości czekają trawniki, hamaki i leżaki do sobotniego relaksu.
Wydarzenie jest dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie w zakresie realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025 r. Wydarzenie jest realizowane w ramach programu grantowego „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021.
Program Dnia Ziemi:
- DZIKOMIEJSKIE PODCHODY
10:00-13:00 Obowiązują zapisy na www.babafest.pl
- Warsztat „DOMKI DLA OWADÓW” przygotowany przez Fundację Edukacji Leśnej Drzewice (użyjemy naturalnych darów przyrody, sznurków oraz gilz i puszek, aby zapylacze znalazły przytulny hotel w naszym ogrodzie/na balkonie).
- Warsztat „BOMBY KWIETNE” (Ewelina Ustyjańczuk zaprowadzi nas na łąkę kwietną poprzez lepienie, brudzenie rąk, mieszanie nasion i kulanie – warsztat doda Wam energii a wysiana łąka kwietna zwabi niejednego owada)
- Warsztat „EKOPOCZTÓWEK”
Kreatywne warsztaty prowadzone przez Fundację “W krajobrazie”. Uczestnicy stworzą eko-widokówkę „z przesłaniem”, Będzie można ją wysłać do najbliższych lub zachować jako pamiątkę z warsztatów. Użyjemy oryginalnych stempli. Treść będzie zachęcać do rzadszego koszenia trawników w ogrodach przydomowych, pokochania chwastów i życia w zgodzie z naturą.
- LEŚNIE KULINARNIE
Degustacja naparu i podpłomyków.
- KĄCIK LASOTERAPII
Coś dla spokoju serca, ducha i umysłu. Specjalna przestrzeń do kontemplacji przyrody. Zaprosimy Was do chwili pobycia z sobą w naturze.
- DZIKI PLAC ZABAW
Leśna miniwioska dla każdego u Michała Kaźmierczaka z linowym torem przeszkód, wspinaczką, żonglowaniem, podrzucaniem flowerstickami oraz chodzeniem po linie. Spróbujemy razem zawiesić huśtawkę na drzewie.
- Malowanie dachówek z Anią Wojszel
Tematem będzie ONA – ZIEMIA – NASZA PLANETA czyli kwiaty, zioła, zwierzęta, pejzaże, abstrakcje ziemi czy hasła z głębi serca związane z dziką stroną miasta. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji dachówki i kamienie (można przynieść swoje materiały).
- DZIKIE SPOTKANIA PRZY OGNIU czyli rozmowy, przyroda i sztuka:
Opowieści przyrodnicze w formie bajki kamishibai prof. Stanisław Czachorowski
godz. 11:15 Opowieść o latolistku cytrynku
godz. 12:15 Opowieść o żabie moczarowej
godz. 13:15 „Tajemnice Hibernakulum” z Wojciechem Biedrzyńskim z Fundacji NEXUS
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/Xx75mFNn