Olsztyńska Aura włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki

21 czerwca w Olsztynie odbędzie się wielkie święto muzyczne. Specjalny program z tej okazji przygotowała Aura Centrum. W przestrzeniach galerii znów zabrzmi muzyka. Wystąpią lokalni artyści grający na instrumentach oraz wokaliści. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, takich jak malowane nutek na twarzy i rękach, robienia tatuaży czy wiolinowego zdobienia włosów.

 

Olsztyn jest jedynym miastem na mapie Polski, które oficjalnie przyłączyło się do obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki, dzięki staraniom Federacji FOSa. Święto to ma swoje korzenie we Francji, gdzie w 1981 roku zainicjował je Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku, kiedy to ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Święto, organizowane początkowo tylko we Francji, dziś jest znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym, odbywającym się w ponad 100 krajach i ponad 330 miastach, na 5 kontynentach. Każdego roku instytucje muzyczne – filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie, jak również osoby prywatne, na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty lub działania muzyczne. I tak też jest w tym roku w Olsztynie. Do grona partnerów wydarzenia dołączyła Aura Centrum Olsztyna, w której wydarzenia kulturalne odbywają się regularnie.

 

„Święto Muzyki to wspaniały pretekst, by zaprosić mieszkańców Olsztyna do naszych wnętrz, by kolejny raz mogli delektować się dźwiękami. Cieszymy się, że możemy promować naszych lokalnych artystów, a jednocześnie sprawiać, że muzyka staje się ważnym elementem naszej codzienności. Zależy nam na tym, aby uwrażliwiać kulturalnie małych i dużych, dawać im przestrzeń do rozwoju i relaksu, a muzyka jest doskonałym środkiem, żeby to osiągnąć. Muzyczne wydarzenia odbędą się przy wejściu głównym do Aury oraz w pasażu galerii” – mówi Natalia Tur, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

 

Aura Centrum Olsztyna znalazła się wśród 28 miejsc w Olsztynie, które zaangażowały się w organizację Międzynarodowego Dnia Muzyki. Jednocześnie jest to jeden z kilku partnerów, którzy przygotowali na tę okazję dedykowany i złożony program artystyczny.

Dzień Muzyki w Aurze rozpocznie się 21 czerwca o godz. 15.00. Animatorzy z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olsztynie (Warmińsko – Mazurski Oddział Regionalny) będą witać gości przy wejściu głównym muzycznymi ozdobnikami, takimi jak: malowane nutek na twarzy i rękach, tatuażami, wiolinowym zdobieniem włosów.  Tam także o godz. 15.00 wystąpi Publiczne Przedszkole nr 19 z tanecznym układem Zumbala. W tym samym czasie w pasażu galerii Aura zaplanowano koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Zaraz potem zaśpiewa Dominika Kołosowska przy akompaniamencie gitarzysty Dominika Koziatek z III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Następnie wystąpią muzycy z Ukrainy: skrzypaczka – Alina Cholodna oraz śpiewaczka operowa – Ola Hrinczenko. O godz. 17.00 i 18.00 na scenie pojawią się znów uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. W przerwie wystąpi wokalista pod pseudonimem Samotny Łowca.

Szkoła muzyczna pokaże się także w spontanicznych solowych wystąpieniach akustycznych w godz. 17.00 – 19.00 przy wejściu głównym do galerii. O godz.  17.15 zaprezentuje się tam również Szkoła Tańca i Wdzięku B& W Przemienieccy.

Muzyczną ucztę w Aurze zakończy koncert zespołu rockowego WHITE HAG o godz. 18.30. Formacja zawiązała się w 2020 r. z inicjatywy gitarzysty Macieja Zarożnego (z Ostródy) i basisty Pawła Balickiego.  Zespół w składzie: Kamila Kupiec – wokal, Paweł Balicki – gitara basowa, Krzysztof Chmielewski – perkusja, Maciej Zarożny – gitara, Kamil Jarmoszuk – gitara, zabierze słuchaczy w dynamiczną muzyczną podróż, prezentując autorski materiał.

Święto Muzyki ma na celu promocję muzyki w bardzo szeroki sposób. Zachęca muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach miast i w miejscach publicznych, a dzięki organizowanym licznym darmowym koncertom i spontanicznym występom amatorów, jak i profesjonalistów, daje szerokiej publiczności dostęp do muzyki każdego rodzaju i stylu, od muzyki poważnej, jazzu, rocka, poprzez poezję śpiewaną, chór po muzykę elektroniczną czy etno.

 

Program występów artystycznych w ramach Święta Muzyki w Olsztynie organizowanego w Galerii Aura

 

wejście główne Galeria Aura

15.00 – 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Warmińsko – Mazurski Oddział Regionalny w Olsztynie przywita gości Galerii Aura muzycznymi ozdobnikami: malowane nutek na twarzy i rękach, tatuaże, wiolinowe zdobienia włosów w wykonaniu animatorów z TPD WMOR

15.00 15.15 – Publiczne Przedszkole nr 19 Zumbala występ taneczny przed Aurą

17.15 – Szkoła Tańca i Wdzięku B&W Przemienieccy

17.45 – 19.00 uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Olsztynie

 

koncert w pasażu Galerii Aura

15.00 – 15.30 Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Olsztynie

15.30 – 16.15 – wokalistka Dominika Kołosowska przy akompaniamencie gitarzysty Dominika Koziatek z  III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie

16.30 – 16.45 – skrzypaczka z Ukrainy Alina Cholodna  + Ola Hrinczenko śpiewaczka operowa z Ukrainy,

17.00 – 17.45 – Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina
w Olsztynie

17.45- 18.00- wokalista pod pseudonimem Samotny Łowca

18.00 – 18.30 Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Olsztynie

18.30 – 19.00 Zespół Rockowy  WHITE HAG

 

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach związanych z obchodami Święta Muzyki w Olsztynie na https://www.facebook.com/events/1427422601029987

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Złodziej elektrycznej hulajnogi zatrzymany na gorącym uczynku

Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu