Odebrali SMS z tytułu niedopłaty do paczki 50 gr i postępowali zgodnie z instrukcją. Z ich konta zniknęło kilkanaście tys. złotych

- Kategoria: Na sygnale
0

fot. policja.gov.pl

Trzy osoby straciły łącznie kilkanaście tysięcy złotych po tym jak otrzymały one SMS-y z informacją o niewielkiej dopłacie do paczki, na którą czekały. Zaczęło się od kliknięcia w przesłany link, który w rezultacie umożliwił oszustom przejęcie kontroli nad ich kontami bankowymi i wyprowadzenie z nich łącznie kilkunastu tysięcy złotych.

Minionej doby olsztyńscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw. Mechanizm działania oszustów polegał na przesyłaniu wiadomości SMS z informacją, że do zamówionej paczki należy dokonać dopłaty w kwocie 50 groszy.

Niestety, mimo licznych apeli Policji, trzy osoby uwierzyły w tę wiadomość i kliknęło w otrzymany link do strony internetowej. Kolejnym krokiem było wybranie banku, na którego stronie należało wpisać indywidualne loginy i hasła. Po tej czynności nasze dane błyskawicznie trafiały do oszustów, którzy posłużyli się spreparowaną stroną internetową. Dopiero po pewnym czasie pokrzywdzeni zorientowali się, że z ich konta zniknęły oszczędności. Troje mieszkańców Olsztyna straciło ponad 14 tys. zł.

Policjanci przypominają, aby po otrzymaniu podejrzanej wiadomości zachować czujność. Nie należy klikać w nieznane linki pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Oszuści do przestępczego procederu wykorzystują m.in. szaty graficzne łudząco przypominające realną witrynę banku czy firmy kurierskiej. Zanim klikniesz w nieznany link to poświęć kilka sekund na zweryfikowanie źródła wiadomości.

Źródło: KWP Olsztyn (rp)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka do Korsz

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka