Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach
W lasach obowiązuje trzeci – najwyższy – stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy proszą wszystkich korzystających z uroków warmińsko-mazurskich lasów o rozwagę i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia.
Wilgotność ściółki we wszystkich 33 nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie to zaledwie kilkanaście procent. Na razie żadne nadleśnictwo nie ogłosiło zakazu wstępu dla lasu. Zakaz wstępu do lasu w danym nadleśnictwie ogłasza się, jeśli przez pięć dni z rzędu wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9 jest niższa niż 10 procent.
Przypominamy, że w lesie i w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasy obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia. Niezależnie od pory roku i pogody do lasu nie wolno wjeżdżać pojazdami silnikowymi – w okresie zagrożenia pożarowego każda iskra wytworzona przez samochód, czy motocykl może wywołać pożar.
Na terenie RDLP w Olsztynie od początku roku odnotowano 49 pożarów w wyniku których spłonęło prawie 140 hektarów lasu. Jednak większość tych strat powstała podczas dwóch pożarów, które wybuchły 24 maja w Nadleśnictwach Myszyniec i Ostrołęka.
Aktualne zagrożenie pożarowe w polskich lasach można śledzić TUTAJ