Na Jarotach i Nagórkach ornitolodzy powiesili 200 budek lęgowych dla jerzyków
Montaż budek ma poprawić warunki lęgowe jerzyków, które są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W ramach programu ochrony ptaków tego gatunku w ciągu ostatnich pięciu lat w Olsztynie zawieszono już 800 budek.
Jerzyki, które żyją w miastach, gniazdują w szczelinach pod dachami wysokich budynków. Populacji tych ptaków zagroziły masowe remonty elewacji i prace termomodernizacyjne budynków. Odnowione budynki są szczelne, co uniemożliwia jerzykom budowanie gniazd.
Montażu skrzynek lęgowych dokonuje się na kominach wentylacyjnych i ścianach co najmniej czteropiętrowych bloków. Jerzyki większość czasu spędzają w powietrzu, odpoczywają przyczepione do pionowych ścian i praktycznie nie siadają na ziemi. Według ornitologów ma to związek ze specyficzną budową krótkich łapek, utrudniającą tym ptakom odbijanie się od płaskich powierzchni.
Budynki, na którym zamontowano skrzynki lęgowe, były ocieplane dawno temu i od tej pory nie gniazdowały tam jerzyki. Trzeba więc czasu, żeby ptaki odnalazły budki i wybrały je na nowe miejsce gniazdowania. Ornitolodzy chcą w przyszłym roku zwabić jerzyki w pobliże miejsc, gdzie powieszono budki lęgowe.
Zasiedlona budka służy jednej parze ptaków przez wiele lat. Montuje się je na jesieni, gdy jerzyki lecą na zimowiska do Afryki Północnej. W Polsce przebywają od kwietnia do sierpnia.
Jerzyk zwyczajny, jerzyk (Apus apus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych (Apodidae). Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce.
Pierwotnie jerzyki zamieszkiwały góry, gnieżdżąc się na skałach i wysokich drzewach. Obecnie najliczniejsze populacje znajdują się w miastach i innych ludzkich osiedlach, gdzie gniazdują w murowanych budynkach, kominach, wieżach kościelnych. W niektórych okolicach gnieżdżą się również w starych lasach liściastych i iglastych.
Źródło: MEDIA