Na drogach regionu święta bezpieczniejsze niż w poprzednim roku
Na Warmii i Mazurach podobnie, jak w całym kraju święta dobiegają końca. Dla funkcjonariuszy to zawsze czas wzmożonej pracy. Policjanci wstępnie podsumowali sytuację na drogach naszego regionu. Jak sami mówią, pomimo trudnych warunków drogowych jest bezpieczniej niż rok temu.
W 15 wypadkach, do których doszło od piątku – nikt nie zginął. Dzisiaj powroty ze świątecznego wypoczynku, mamy więc nadzieję, że będą równie bezpieczne. Policyjne patrole będą monitorować sytuację i kontrolować kierowców.
Już od 29 marca na drogach w całej Polsce jest więcej patroli. Policjanci prewencji oraz ruchu drogowego monitorują sytuację i kontrolują kierowców.
Od piątku do tej pory na drogach naszego regionu doszło do 16 wypadków drogowych, w wyniku, których 21 osób zostało rannych. Warunki drogowe z pewnością zweryfikowały prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, co niewątpliwie przyczyniło się do tego, że na drogach Warmii i Mazur nikt nie zginął.
W sobotę około godziny 12.30 kierujący audi na trasie Gąski – Kukowo najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości, stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 24-letni kierowca i jego 18-letnia pasażerka z ogólnymi obrażeniami trafili do szpitala w Olecku.
Trzy godziny później na ulicy Chrobrego w Szczytnie doszło do zderzenia dwóch aut. Najprawdopodobniej kierowca fiata uno nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu ulicą Warszawską kierowcy peugeota. W wyniku zderzenia 57-letnia pasażerka fiata z obrażeniami klatki piersiowej trafiła do szpitala. Kierowcy byli trzeźwi.
Po godzinie 16.00 na prostym odcinku drogi Kiersnowo – Krekole kierowca vw passata najprawdopodobniej nie zachował ostrożności, zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Kierowca z urazem nogi trafił do szpitala w Olsztynie.
Do kolejnego zdarzenia doszło około godziny 20.00 na ulicy Moniuszki w Elblągu. Tam przechodzący przez jezdnię 55-letni mężczyzna został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Auto jechało ul. Moniuszki w stronę ul. Szymanowskiego. 55-latek doznał złamania miednicy oraz ogólnych potłuczeń. Z takimi obrażeniami został przewieziony karetką do szpitala. Po zbadaniu go na zawartość alkoholu okazało się, że miał on w organizmie prawie 3 promile. Policjanci poszukują sprawcy wypadku. Osobie, która człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Z kolei dzisiaj około godziny 2.20 do wypadku drogowego doszło w miejscowości Gwiździny. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący renault laguna stracił panowanie nad pojazdem i wpadł w poślizg. Kiedy próbował zapanować nad autem, zauważył dwóch pieszych idących lewym poboczem drogi. Niestety uderzył w jednego z nich, a następnie uderzył autem w drzewo. Pieszy został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Nowym Mieście Lubawskim. Kierujący renault był trzeźwy.
Priorytetem wszystkich policjantów pracujących w tym okresie na drogach jest wyeliminowanie kierowców, którzy wsiedli za kółko po alkoholu. Do tej pory policjanci wyeliminowali z dróg 28 kierowców na tzw. „podwójnym gazie”. Dzisiaj powroty, więc każdemu kierującemu, który w takim stanie będzie podróżował, policjanci skutecznie uniemożliwią dalszą jazdę. To nie jedyne konsekwencje jakie poniosą tacy kierowcy. Muszą się oni liczyć z tym, że usłyszą zarzuty i sprawa zostanie skierowana do sądu, który może orzec karę nawet 2 lat pozbawienia wolności i zatrzymanie prawa jazdy nawet na 10 lat .
Policjanci byli wzywani także na miejsce kolizji drogowych. W sumie było ich 145.
Zima nadal atakuje. Intensywne opady śniegu oraz temperatura poniżej zera spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu. Jest ślisko i niebezpiecznie, na drogach zalega spora warstwa śniegu i błota pośniegowego. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.
Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.
Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.
Informacja: KWP Olsztyn