Mróz nie odpuszcza. W Olsztynie zostaną ustawione koksowniki

- Kategoria: Wiadomości
0

Już jutro na olsztyńskich ulicach ustawionych zostanie 15 koksowników, przy których mieszkańcy miasta  będą mogli się ogrzać podczas największych mrozów. Koksowniki ustawione zostaną na przystankach autobusowych, placach oraz w miejscach, gdzie przebywa najwięcej osób.

Za nami mroźny weekend, ale zima w stolicy regionu nie odpuszcza. Dlatego, aby ulżyć pieszym i osobom podróżującym komunikacją zbiorową, ustawione zostaną koksowniki. Zostaną rozpalone najpóźniej we wtorek nad ranem (9 lutego).

– Koksowniki ustawiamy wówczas, gdy temperatura przez trzy kolejne dni będzie niższa, niż -15 stopni Celsjusza – wyjaśnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik.

Wytypowanych zostało 12 miejsc, w których ustawionych zostanie łącznie 15 koksowników:

 • CH AURA (2),
 • Wysoka Brama (pl. Jedności Słowiańskiej),
 • Dworzec Główny (2),
 • Dworcowa-Przychodnia,
 • Skwer Wakara (2),
 • Szrajbera (koło McDonalds),
 • Pstrowskiego „Kaufland”,
 • Żołnierska-Sanepid,
 • Galeria Warmińska (Sikorskiego),
 • Pętla Nagórki,
 • Kanta (kraniec tramwajowy nr 1),
 • Uniwersytet-Prawocheńskiego (kraniec tramwajowy nr 3).

Niskie temperatury to ogromny problem dla nas wszystkich. Jednak szczególnie narażone są osoby starsze oraz bezdomni. O wszystkich niepokojących nas zdarzeniach należy powiadamiać Dyżurnego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (nr tel. 89 522 81 12) lub informować poprzez portal Bezpieczny Olsztyn. Tam też są telefony interwencyjne i informacje, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.
bezpieczny.olsztyn.eu

W przypadku osób bezdomnych można skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii. Pod numerem tel. 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Strażnicy miejscy wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na bieżąco monitorują koczowiska osób bezdomnych na terenie Olsztyna.

– W noclegowni mamy 64 miejsca, w których przebywa 62 bezdomnych – informuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Skaskiewicz. – Natomiast w schronisku na 36 miejsc jest 28 bezdomnych. W weekend doszły dwie osoby.

Mrozy dają się we znaki także zwierzętom, dlatego zwracajmy w tym czasie uwagę także na nie. Olsztyńskie schronisko zapewnia swoim podopiecznym jak najlepsze możliwe warunki.

– Ocieplana buda, obficie wyściełana słomą to miejsce w którym psiak w komfortowych warunkach może przetrwać ten zimowy czas – mówi Grzegorz Gromadzki ze Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. – Oczywistym jest, że zimą zwierzęta muszą jeść pokarm o podwyższonej kaloryczności więc zapewniamy im gotowane mięso z makaronem. Pozwala to na utrzymanie niezbędnej w tych warunkach tkanki tłuszczowej. Natomiast opieka nad naszymi kocimi podopiecznymi nie zmienia się znacząco wraz ze zmianami pór roku.

Największe potrzeby schroniska w tej chwili to gotowa karma dobrej jakości, suplementy wspomagające odporność a także koce oraz ręczniki (nie są przyjmowane kołdry i poduszki). Teraz w olsztyńskim schronisku na stałe przebywa ok. 200 potrzebujących zwierząt.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu