W dniach 20-24 października 2015 odbędzie się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY pod hasłem „Nowa Europa”. Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wystąpią artyści z Polski, Czech i Węgier. W repertuarze znalazło się 7 sztuk, 4 czytania, instalacja, spotkania oraz warsztaty.
Pierwszym wydarzeniem będzie wernisaż instalacji Michała Iwanowskiego „Jak najdalej od ludzi”.
W swych pracach artysta oddaje cześć tułaczom drugiej wojny światowej, odtwarzając krok po kroku drogę, którą w 1945 roku przebyli jego dziadek i stryj. Po brawurowej ucieczce z niewoli z Kaługi (Rosja), bracia Tolek i Wiktor pokonali ponad 2000 kilometrów, często w ekstremalnie trudnych warunkach, w poszukiwaniu kraju i rodziny.
„Jak Najdalej Od Ludzi” to zapis tej drogi. Podążając za mapą przygotowaną przez stryja, Iwanowski wychodzi na spotkanie krajobrazowi naznaczonemu historią – zarówno w jej szerszym, politycznym znaczeniu, jak i w tym ludzkim, osobistym, znanym z opowiadań bliskich, którzy byli tej historii częścią.
Pierwszą sztuką tegorocznej edycji będzie natomiast spektakl muzyczny „Bal czyli wieczór zapoznawczy” z wykonywaną na żywo muzyką przez legendarny zespół Varieté. Rzecz rozegra się – jak zapowiadają twórcy – w kurorcie w górach wysokich, podczas wieczorku zapoznawczego, kiedy to bohaterowie, zebrani przez los w jednym miejscu, prostować będą zakręty rzeczywistości… W spektaklu wystąpi aż trzynaścioro olsztyńskich aktorów-amatorów czyli olsztyńskich seniorów!
Program:
Więcej szczegółow oraz pełny repertuar dostępny TUTAJ
Bilety na wszystkie spektakle dostępne na www.bilety.teatr.olsztyn.pl lub w kasie Teatru.
Ideą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY, jest stworzenie przestrzeni dla wielokulturowego dialogu krajów Europy Wschodniej. Minione dziedzictwo stanowi symboliczny punkt wyjścia do określania na nowo swojej tożsamości. Po zmianach ustrojowych teatry krajów byłego bloku socjalistycznego zaczęły żyć osobno, bez bliższego kontaktu, w zamkniętych akwariach. Zapatrzeni w Zachód, straciliśmy siebie z oczu, nie podejrzewając, że możemy sobie wiele zaoferować.
DEMOLUDY pozwalają odkryć i rozpoznać kulturę sąsiadujących narodów, określić podobieństwa i odmienności, a przede wszystkim wysłać sygnał duchowej transakcji wiązanej: na zgliszczach dawnego porządku i wobec unifikacyjnego wpływu zachodniej cywilizacji rozpoznajemy się jako wspólnoty ludzi, a nie hermetyczne zbiory społeczeństw. Ponad politycznymi grami państw i rządów, uczymy się języka człowieczeństwa, który – za sprawą sztuki – wyrasta ponad stereotypy i historyczne uprzedzenia.