Międzynarodowe biuro ruchu Cittaslow powstanie na Warmii i Mazurach
Zakończyło się zgromadzenie ogólne światowej sieci miast Cittaslow. Jednym z tematów forum miast były zmiany w statucie oraz organizacji pracy międzynarodowego ruchu. Polska delegacja, na czele z marszałkiem województwa, Gustawem Markiem Brzezinem, wynegocjowała warunki powstania delegatury międzynarodowego biura światowej sieci Cittaslow, która najprawdopodobniej zostanie uruchomione już w tym roku na Warmii i Mazurach.
Do chwili obecnej jedyną siedzibą Cittaslow International, które zrzesza 232 miasta z 30 krajów świata, było włoskie miasteczko Orvieto w Umbrii, regionie partnerskim Warmii i Mazur. Mając jednak na uwadze liczebność polskiej sieci (26 miast członkowskich oraz 3 miasta pretendujące, co stanowi drugą pod względem liczebności sieć na świecie) oraz dokonania miast i potencjał, jaki drzemie we wspólnie podejmowanych inicjatywach, władze międzynarodowe podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego oddziału stowarzyszenia w Polsce. Jego siedzibą będzie stolica naszego regionu. Negocjacje trwały od poły ubiegłego roku i dotyczyły głównie wskazania sposobu w jakim polskie miasteczka Cittaslow, wspierane od 10 lat przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, radzą sobie z wyzwaniami rozwojowymi, problemami społecznymi oraz efektywnym wykorzystaniem programów europejskich, szczególnie w zakresie skomplikowanego procesu rewitalizacji.
Decyzja ta otwiera możliwości sięgania, w imieniu władz międzynarodowych, po środki zewnętrzne oraz realizowania działań obejmujących swoim zasięgiem całą światową sieć Cittaslow.
Podczas najbliższego posiedzenia zarządu sieci, planowanego na 22 lipca we Włoszech, podjęta zostanie decyzja o powołaniu w województwie warmińsko-mazurskim oddziału Cittaslow International. Do jego zadań należeć będzie m.in. część prac związanych z przygotowywaniem i prowadzeniem projektów światowego stowarzyszenia oraz lobbing na rzecz nowej polityki europejskiej po 2020 roku w instytucjach brukselskich.
Podczas zgromadzenia omówiono też zmiany statutowe oraz projekty organizacji, m.in. Cittaslow market, pomysł dotyczący promocji lokalnych produktów samorządów sieci Cittaslow. Rozstrzygnięte zostały konkursy. W konkursie „Chiocciola Orange” na najlepsze praktyki sieci wygrały dwa projekty z Warmii i Mazur: odnowa kościoła poewangelickiego w Barczewie i adaptacja tego budynku na potrzeby Skarbca Kultury Europejskiej (kategoria infrastruktura) oraz Tydzień Cittaslow w Jezioranach (w kategorii edukacja).
Organizatorzy Zgromadzenia przygotowali program wizyt studyjnych, m.in. w lokalnej szkole rolniczej, której program nastawiony jest na kształcenie praktyczne i pracę uczniów. W miejscowości Goolwa zaprezentowano działalność lokalnych stowarzyszeń, które zajmują się ochroną i odbudową naturalnego środowiska terenów nabrzeżnych oraz zarządzają lokalną, turystyczną linią kolejową.