Wiadomości

Kolejny etap przebudowy Hali Urania

Trwa przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej Urania. Wykonawca niemal zakończył już prace rozbiórkowe i przechodzi do wznoszenia konstrukcji nowych obiektów.

Modernizacja wysłużonej hali jest jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji, jakie są teraz realizowane w Olsztynie. Urania zachowa charakterystycznych kształt, jednak zastosowane rozwiązania sprawią, że będzie nowoczesnym obiektem.

– Kończymy prace rozbiórkowe głównego budynku hali – informuje dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej firmy Mirbud SA, Paweł Bruger. – Mogę potwierdzić, że istniejąca konstrukcja pierścienia hali pozostanie i zostanie wykorzystana do budowy obiektu.

Prace rozbiórkowe powinny potrwać jeszcze około dwóch tygodni. Niezależnie od tego wykonawca rozpoczął wylewanie fundamentów na budowie pobocznych budynków.

– Poza wylewaniem fundamentów, trwa niezbędna wymiana gruntów – dodaje dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich olsztyńskiego magistratu, Krzysztof Śmieciński. – W tym tygodniu mają zacząć się także prace związane z instalacją gruntowego wymiennika ciepła.

To oznacza, że wykonawca wykona 66 podwójnych odwiertów. Ich głębokość osiągnie nawet 150 metrów. Zmodernizowana Urania będzie obiektem ekologicznym. Zostanie wyposażona w instalację klimatyzacji, wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła z odzyskiem ciepła podczas pracy lodowiska, fotowoltaikę. To oznacza, że hala w czasie, gdy nie będą odbywać się w niej wydarzenia będzie praktycznie samowystarczalna.

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty, kongresy, zjazdy, wystawy, targi. Do wydarzeń będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo–rozgrzewkową.

Całość prac, których wartość to prawie 195 mln złotych, ma się skończyć w III kwartale 2023 roku.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*