Na sygnale

Kolejne przypadki zatruć dopalaczami

Dwóch nastolatków trafiło do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie po tym jak zażyli dopalacze. W Szczytnie matka 16-latka wezwała pomoc medyczną po tym, gdy jej syn zaczął agresywnie się zachowywać i źle się poczuł. W Olsztynie nieprzytomnego 15-latka leżącego w rowie, zauważyli spacerowicze i wezwali pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń.

Wczoraj w Szczytnie około godziny 10.00 matka 16-letniego chłopca powiadomiła pogotowie, że jej syn bardzo źle się czuje, zachowuje się agresywnie i uderza pięściami w ścianę. Pogotowie, które pojechało na miejsce, zabrało nieletniego do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Policjanci otrzymali informację od lekarza, że chłopak najprawdopodobniej zażył dopalacze.

Kilka godzin później do tego samego szpitala trafił drugi nieletni. W tym przypadku ratownicy medyczni zabrali15-letniego chłopca z okolicy ul. Pstrowskiego w Olsztynie. Nieprzytomnego chłopca leżącego w rowie zauważyli przechodnie i powiadomili pogotowie ratunkowe. Policjanci ustalili, że chłopiec był pod wpływem alkoholu i najprawdopodobniej także dopalaczy.

Trwa wyjaśnianie okoliczności obu zdarzeń

Policjanci przypominają, by osoby najbliższe, rodzina, przyjaciele reagowali w sytuacji kiedy mają podejrzenie, że ktoś z ich bliskich zażywa dopalacze.

To może uratować im życie!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?

Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji?

Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami?

Jesteś uzależniony?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

 

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*