Wiadomości

Kilkaset osób uczciło Dzień Ziemi edukacyjnie i aktywnie w Parku Jakubowo w Olsztynie

22 kwietnia 2023 r. w Olsztynie w Parku Jakubowo odbyło się świętowanie Dnia Ziemi. Od 11:00 do 14:00 zorganizowano liczne warsztaty kreatywne, stoiska edukacyjne, rozmowy przy ognisku. Tematem przewodnim była #dzikomiejskość czyli wspieranie czwartej przyrody w miastach. Przybyło około 500 osób, głównie rodzin z dziećmi.

Dzika przyroda w mieście to m.in. samoistnie rozwijająca się roślinność na terenach niezagospodorowanych, niezabudowanych.

– Słoneczna pogoda, oferta twórczych warsztatów zainteresowała tłumy Olsztynian w Parku Jakubowo. Nasze wydarzenie promuje aktywne, wspólne spędzanie czasu w przyrodzie. Bawiąc się, edukujemy z troską o naszą planetę i nasze zdrowie. Liczne przybycie potwierdza, że takie inicjatywy mają sens a przede wszystkim wielu zwolenników. Edukacja ekologiczna i przyrodnicza jest potrzebna na każdym etapie naszego życia. Byli dziś z nami dzieci, młodzież, dorośli.– komentuje Kamila Radzimińska-Arczak z Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice.

Olsztynianie licznie uczestniczyli w sobotę w warsztatach przygotowanych przez osiem organizacji pozarządowych oraz partnerów:

·         DZIKIE SPOTKANIA PRZY OGNIU czyli rozmowy, przyroda i sztuka:

Opowieści przyrodnicze w formie bajki kamishibai z prof. Stanisławem Czachorowskim

godz. 11:15 Opowieść o latolistku cytrynku

godz. 12:15 Opowieść o żabie moczarowej

godz. 13:15 „Tajemnice Hibernakulum” z Wojciechem Biedrzyńskim z Fundacji NEXUS

·         Dzikomiejskie podchody (obowiązują zapisy na www.babafest.pl), Baba Fest

·         malowanie dachówek z Anną Wojszel

·         edukacja o jeżach, Zielony Olsztyn

·         warsztat „ekopocztówek” z Fundacją „W krajobrazie”

·         warsztat lepienia „Bomb Kwietnych” (kulki z nasionami łąki kwietnej) Bomby Kwietne

·         podsumowanie kampanii społecznej „Dzika Strona Miasta #dzikomiejscy”, Fundacja Warsztat Zmiany

·         wiosenne porządki w ogrodzie społecznym, Biuro Dzielnicy Zatorze

·         budowanie domków dla owadów z elementami recyclingu, Fundacja Drzewice

·         kącik lasoterapii, Fundacja Drzewice

·         degustacja dzikiego naparu i podpłomyków, Fundacja Drzewice

·         dziki plac zabaw, Michał Kaźmierczak

·         kawiarnia plenerowa – Kofikada Coffee Roastery

Niektórzy uczestnicy odpowiedzieli na apel, przynieśli wielorazowe kubki do napojów w celu ograniczenia produkcji odpadów.

Wydarzeniu towarzyszy kampania społeczna „Dzika strona miasta #dzikomiejscy” polegająca na dostrzeżeniu w tkance miejskiej elementów czwartej przyrody czyli samoistnie rozwijającej się roślinności. Zainteresowani nadal mogą:

– znaleźć w swoim mieście dzikomiejski zakątek przyrodniczy (samoistnie rozwijającą się roślinność, bez ingerencji człowieka czyli zarośla, krzaki, krzaczuszki, stanowiska roślin)

– zrobić im zdjęcie

– wstawić je na swój FB/Instagram i oznaczyć #dzikomiejscy

Organizatorzy: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, BabaFest w Olsztynie, Fundacja Warsztat Zmiany

Partnerzy: Biuro Dzielnicy Zatorze, Fundacja „W krajobrazie”, Bomby Kwietne, Fundacja Nexus, MZPITU, Stanisław Czachorowski, Ania Wojszel, Michał Kaźmierczak, Kofikada, Stowarzyszenie Nasze Jakubowo, Zielony Olsztyn.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie w zakresie realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025 r. Wydarzenie jest realizowane w ramach programu grantowego „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*