Kiedy zgłosić zaginięcie osoby? Policja odpowiada
Liczba zgłoszeń zaginięcia osób z roku na rok rośnie. Często nasi bliscy odnajdują się już po kilku godzinach od rozpoczęcia poszukiwań. Poszukiwania niektórych trwają latami a kolejna część ludzi nie życzy sobie aby informować najbliższych o ich odnalezieniu. Często zdarza się również, że zgłoszenie zaginięcia to fałszywy alarm. Zanim złożymy zawiadomienie o zaginięciu osoby warto pamiętać o kilku elementarnych zasadach.
O zaginięciu osoby zgodnie z definicją możemy mówić w momencie, gdy zaistnieje zdarzenie uniemożliwiające ustalenie miejsca pobytu osoby fizycznej i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, wymagające jej odnalezienia albo udzielenia pomocy. Podstawą prawną jest zarządzenie nr 124 KGP z dnia 4 czerwca 2012r w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub odnalezienie nieznanych zwłok lub szczątków ludzkich.
W przypadku zaginięcia osoby należy:
– Zgłosić zaginięcie na policję;
– Skontaktować się z Fundacją ITAKA;
– Sprawdzić szpitale, noclegownie, ośrodki pomocy społecznej;
– Skontaktować się z przyjaciółmi, kolegami z pracy osoby zaginionej;
– Przejrzeć rzeczy osobiste osoby zaginionej, być może tam będą wskazówki gdzie jej szukać;
– Rozwiesić plakaty w okolicy, gdzie osoba zaginiona widziana była po raz ostatni;
– Przekazać mediom informację o trwających poszukiwaniach.
Zgodnie z przepisami nie ma wyznaczonego czasu, który musi upłynąć do momentu zgłoszenia zaginięcia. W chwili, kiedy mamy pewność, że dzieje się coś złego należy zrobić to jak najszybciej.
Zaginięcie osoby można zgłosić w każdej jednostce policji. Osobą uprawnioną do zgłoszenia zawiadomienia jest:
– Członek rodziny, opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy osoby zaginionej;
– Kierownik instytucji, w której osoba zaginiona przebywała w celu leczenia albo sprawowania nad nią opieki;
– Każda osoba, która w zgłoszonym zawiadomieniu uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności osoby zaginionej, albo wskazuje jednoznacznie okoliczności zaginięcia takiej osoby;
– Przedstawiciel właściwego urzędu konsularnego, jeżeli osobą zaginioną jest cudzoziemiec.
Osobą uprawniona po zgłoszeniu zawiadomienia o zaginięciu osoby otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby. Policjant prowadzący poszukiwania za każdym razem utrzymuje kontakt ze zgłaszającym (uprawnionym) i informuje go o stanie i przebiegu trwających poszukiwań (nie dotyczy informacji objętych klauzulą niejawności).
Informację o odnalezieniu osoby poszukiwanej mogą być przekazane tylko w momencie, gdy po odnalezieniu, osoba poszukiwana wyraża chęć powiadomienia najbliższych. W przypadku odmowy powiadomienia rodziny wymagane jest pisemne oświadczenie o takiej a nie innej decyzji odnalezionej osoby (dotyczy tylko osoby dorosłej i nieubezwłasnowolnionej).