Wiadomości

Kary za podrzucanie odpadów

W ostatnim czasie strażnicy miejscy zaobserwowali dużą liczbę przypadków podrzucania odpadów lub ich nieprawidłowego segregowania. Są to wykroczenia, za które może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł.

W ostatnich tygodniach kilkanaście osób ukaranych zostało wysokimi mandatami za pozbywanie się odpadów w sposób niezgodny z przepisami. W niektórych sytuacjach w złapaniu sprawców na gorącym uczynku pomógł monitoring miejski.

 

Strażnicy miejscy przypominają, że odpady powstające wskutek prowadzonej działalności gospodarczej są odpadami przemysłowymi, na których odbiór konieczne jest zawarcie odrębnej umowy. 

Ponadto należy pamiętać, że na terenie Gminy Olsztyn obowiązuje system selektywnej zbiórki odpadów:

pojemnik zielony (opakowania szklane): słoiki i butelki szklane po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach;

pojemnik niebieski (papier i tektura): gazety, czasopisma, papier szkolny i biurowy, papier pakowy, karton i tekturę, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami;

pojemnik żółty (opakowania z tworzyw sztucznych): wielomateriałowe kartony po napojach typu tetrapak, odkręcone i zgniecione butelki po napojach, opakowania po kosmetykach, plastikowe zakrętki, foliowe i plastikowe torebki, worki, reklamówki, puszki stalowe i aluminiowe, opakowania po aerozolach, opakowania po chemii gospodarczej;

pojemnik brązowy (odpady ulegające biodegradacji): resztki kuchenne i spożywcze;

pojemnik czarny (odpady zielone): skoszona trawa, liście;

pojemnik szary (popiół): popiół z palenisk domowych

 

Pozostałe odpady, których nie możemy potraktować jako surowce wtórne, wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

 

Odpady „problemowe” należy umieszczać wedle rodzaju:

zużyte baterie – do specjalistycznych pojemników znajdujących się w wytypowanych obiektach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. lub przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

przeterminowane leki – w pojemnikach ustawionych na terenie wytypowanych aptek lub przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

zużyty sprzęt elektroniczny – należy przekazać do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt elektroniczny lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

resztki farb, rozpuszczalników i innych chemikaliów – należy przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

żarówki, świetlówki – należy przekazać do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

zużyte opony – należy zostawiać w punkcie serwisowania pojazdów lub w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

odpady wielkogabarytowe – należy wystawić w miejscu wyznaczonym przez właściciela nieruchomości, odpady odbierane będą w wyznaczonym harmonogramem terminie; lub bezpłatnie przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

odpady remontowo – budowlane – umieszczać w kontenerze dostarczonym przez specjalistyczny podmiot na podstawie indywidualnych umów. Odpady budowlane powstające w ilościach mniejszych niż 1 m3/tygodniowo można bezpłatnie przekazać do Pounktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Towarowa 20a w Olsztynie)

Źródło: SM w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*