Karta EKUZ – niezbędnik na ferie za granicą
Wybierasz się na ferie do Francji lub Włoch, a może zamierzasz korzystać z dobrze przygotowanych tras narciarskich w Czechach lub Słowacji? Pamiętaj o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Waży niewiele, a daje wiele korzyści na wypadek choroby, czy urazu podczas zagranicznej podróży.
Karta EKUZ to podstawa przed wyjazdem do państw UE, EFTA (czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu) i Wielkiej Brytanii. Nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby ułatwi korzystanie z publicznej opieki medycznej.
– Mamy coraz większą świadomość, że w sytuacjach różnych zdarzeń losowych, jak choroba, uraz, wypadek możemy korzystać z publicznej służby zdrowia za granicą, jako obywatele Unii Europejskiej. Stąd też wiele osób jest już zaopatrzonych w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W zeszłym roku wydaliśmy 63 214 kart. Zainteresowanie kartą EKUZ rośnie zwykle przed feriami i w okresie wakacyjnych wyjazdów. W tym roku o kartę wnioskowało już 2 333 klientów. – informuje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.
Mamy prawo do skorzystania z publicznej ochrony zdrowia
Jak podkreśla rzeczniczka, coraz częściej wiemy, że karta EKUZ pozwala nam na skorzystanie za granicą ze świadczeń medycznych w placówkach publicznej ochrony zdrowia, w przypadku nieplanowanego i niezbędnego leczenia, ale wciąż nie mamy świadomości, że każde państwo ma swoje zasady. W wielu państwach pacjent musi dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego.
– Musimy wiedzieć, że nasze leczenie w ramach EKUZ w państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i EFTA odbywa się na takich samych zasadach jak dla obywateli tego państwa. Zatem jeśli Włoch częściowo płaci za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, to dla nas taka porada też będzie płatna. – podaje Mil.
Dlatego warto, oprócz wyrobienia karty EKUZ, zapoznać się z zasadami publicznej opieki zdrowotnej, która obowiązuje w danym państwie.
Niezbędne i praktyczne informacje o tym, jak wygląda leczenie z kartą EKUZ znajdziemy na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl. W zakładce Pacjent, pod hasłem Leczenie za granicą znajdziemy państwa, które honorują EKUZ i szczegóły dotyczące publicznej opieki medycznej w tych krajach.
Dla kogo EKUZ?
Kartę EKUZ może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Karta jest ważna wraz z paszportem lub dowodem osobistym. Co istotne, taką kartę powinna mieć każda osoba wyjeżdżająca, także dziecko. EKUZ rodzica, nie uprawnia do uzyskania pomocy medycznej dla dziecka. EKUZ dziecka jest ważny z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.
Wniosek elektronicznie lub od ręki w placówce NFZ i na lotnisku Chopina
Bez zbędnego czekania, tego samego dnia, otrzymamy kartę EKUZ w placówkach NFZ. Po złożeniu prostego wniosku, sprawdzeniu naszego prawa do ubezpieczenia, pracownik NFZ wyda kartę od ręki.
– Ferie zaczynają się w naszym województwie już za kilka dni. Jeśli nam się spieszy, bo zaraz wyjeżdżamy, po EKUZ najlepiej zgłosić się do oddziału lub delegatury NFZ. Odlatujący z Lotniska Chopina w Warszawie taką kartę mogą też wyrobić w Punkcie Obsługi Klientów NFZ. To takie miejsce ostatniej szansy na jej wyrobienie przed podróżą. – dodaje rzeczniczka.
Wniosek o EKUZ można też złożyć elektronicznie. Są dwie możliwości: przez Internetowe Konto Pacjenta lub ePUAP. Taki wniosek można też złożyć papierowo, na odpowiednim formularzu i wysłać go pocztą tradycyjną do NFZ.