Polecane artykuły

Jarosławiec – co warto zobaczyć?

Jarosławiec to urocza, przymorska miejscowość, oddalona o 20 kilometrów od Darłowa i 30 kilometrów od Ustki. Jego główne zalety to bliskość zarówno do morza, jak i jeziora Wicko, niezbyt duże zatłoczenie, wspaniała przyroda oraz klimat, który korzystnie wpływa na zdrowie osób w każdym wieku. Portal Noclegowo.pl sprawdził, jakich atrakcji nie można pominąć, planując wycieczkę w te okolice.

Jarosławiec – co zwiedzać?

Jarosławiec słynie z okazałego wybrzeża klifowego oraz Plaży Dubaj, którą koniecznie trzeba odwiedzić, podróżując w te rejony. Została ona usypana w taki sposób, by niejako wdzierać się w głąb morza. To wyjątkowe miejsce robi wrażenie tak na dzieciach, jak i dorosłych. Miasteczko znane jest również z Muzeum Bursztynu, 30-metrowej latarni morskiej, przystani rybackiej, aquaparku czy Krainy Motyli i Papug. Rodzice mogą zabrać tu swoje pociechy – bez ryzyka, że te będą się nudzić. W pobliżu wejść na plażę znajdują się liczne tawerny i restauracje, gdzie można zjeść smaczny obiad lub kolację po dniu pełnym atrakcji.

Jarosławiec – co w okolicy?

W okolicy Jarosławca zlokalizowane są między innymi takie miejscowości jak Darłowo czy Dąbki. Na szczególną atrakcyjność położenia Dąbek może wskazywać długa historia osadnictwa na terenie dzisiejszego kurortu. Już w XIII wieku okoliczne tereny zostały oddane Cystersom z pobliskiego Darłowa. Mimo braku dokładnych informacji o powstaniu miejscowości wiadomo, że osada rybacka mieściła się tam już w 1493 roku. Szczególny rozkwit jako uzdrowisko i kąpielisko Dąbki przeżyły już na początku XX wieku. W 2007 roku Dąbki oficjalnie uzyskały status uzdrowiska. Dziś miasteczko charakteryzuje się rozbudowaną bazą noclegową i uzdrowiskową z dużą ilością nowoczesnych obiektów, oferujących szeroką gamę zabiegów leczniczych.

Dąbki z dzieckiem

Miejscowość często uważana jest za typowo uzdrowiskową. Faktycznie, licznie odwiedzana jest przez kuracjuszy przez cały rok, ze względu na swój mikroklimat, piękne pobliskie lasy sosnowe i – wspomnianą już – infrastrukturę sanatoryjną. Nie jest to jednak jedyne oblicze Dąbek. Poza oczywistym otoczeniem Bałtyku, Dąbki mogą zaoferować rozległe, szerokie plaże, piękną 6-kilometrową promenadę, malowniczo wkomponowaną w zieleń lasu, a także wszystkie atuty miejscowości położonej nad dużym – bo aż 18-kilometrowym – jeziorem. Została tu utworzona świetna baza do aktywnego wypoczynku. Właśnie nad brzegiem jeziora Bukowo stworzono wspaniałe miejsce dla fanów sportów wodnych. Znajdziemy tutaj liczne wypożyczalnie ze sprzętem, takim jak kajaki czy rowery wodne. Ponadto, można tu skorzystać z oferty kursów prowadzonych przez szkółki windsurfingu, kitesurfingu, a nawet żeglarstwa. Dodatkową atrakcją jest kursujący po jeziorze w okresie letnim statek wycieczkowy, który pozwoli zrelaksować się mniej aktywnym wczasowiczom, a także będzie stanowił ciekawy punkt dla rodzin z dziećmi. Dąbki i ich okolice oferują też liczne trasy rowerowe.

Dąbki – ryby z kutra

Wśród zabytków w Dąbkach na uwagę z pewnością zasługuje chata rybacka z muru pruskiego pokryta strzechą, stanowiąca idealny przykład historycznego budownictwa w tym rejonie. Nad brzegiem Bałtyku ulokowana jest natomiast przystań rybacka z kutrami, które czasem można zobaczyć tuż po wyciągnięciu na brzeg. Dodatkową atrakcją może być obserwacja pracy rybaków i możliwość nabycia świeżych ryb – prosto z sieci. Dla bardziej wymagających poszukiwaczy zabytków konieczna może być też wyprawa do Darłowa, Iwęcina czy Bukowa Morskiego. Przez pobliskie okolice wiedzie Bałtycki Szlak Cysterski. W Darłowie znajduje się piękny port oraz latarnia morska, a w innych okolicznych miejscowościach można podziwiać piękne, gotyckie kościoły.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*