Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Źródło fot. depositphotos

Jeśli nie masz na swojej działce prądu lub planujesz budowę domu w miejscu, gdzie nie ma przyłącza elektrycznego, to najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w agregat prądotwórczy. Zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki agregat kupić, warto dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje, jak o nie dbać i jaki będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które składa się z trzech oddzielnych urządzeń. Świetnym przykładem wysokiej jakości agregatów są te, które można znaleźć na https://www.bricoman.pl/warsztat-otoczenie-domu/agregaty-pradotworcze/agregaty-pradotworcze. Podstawowym ich elementem jest silnik spalinowy, dostarczający odpowiednią ilość mocy, spalając przy tym paliwo. Drugim elementem jest prądnica, na której ruch obrotowy z silnika spalinowego generuje energię elektryczną. Ostatnią składową agregatu prądotwórczego jest falownik. Przekształca on prąd z prądnicy w taki, jaki znajduje się w domowych gniazdkach elektrycznych.

Jakie są typy silników spalinowych w agregatach prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze można rozróżniać przy pomocy zamontowanego rodzaju silnika. Silnik benzynowy czterosuwowy, taki jak znajduje się w samochodach, cechuje się stabilną i przede wszystkim równą pracą. Bezproblemowo odpala się go nawet w niskich temperaturach, ma również duży stosunek mocy do masy silnika. Silnik i dwusuwowe to konstrukcja lekko archaiczna. Ich zaletą jest prosta budowa oraz wysoka wytrzymałość. Do wad z pewnością należy zaliczyć stabilność pracy, która odbija się na generowanym prądzie. Pewną uciążliwością może być konieczność stosowania mieszanki paliwa z olejem do smarowania. Silniki diesla są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i jednocześnie bardzo wytrzymałym. Charakteryzują się one tym, że mają duży moment obrotowy i zużywają mało paliwa. Duży problem mogą jednak sprawiać podczas używania w niskich temperaturach, szczególnie podczas samego uruchomienia.

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego?

Zanim zdecydujesz się na zakup agregatu prądotwórczego, powinieneś zastanowić się, jakie urządzenia będą nim zasilane, a także jakie warunki musi spełniać. Do zasilania energią elektryczną urządzeń typu wkrętarki, wiertarki czy małe lampy nie potrzeba dużego agregatu prądotwórczego. W tym przypadku wystarczy Ci taki o mocy do 1000 watów. Jeśli chcesz zasilać większe urządzenia, musisz zrobić kalkulację mocy. Duże odbiorniki rezystencyjne, jak na przykład grzejniki, w chwili włączenia będą pobierać aż 120 procent mocy znamionowej. Jeśli więc chcesz zasilić grzejnik o mocy 1000 watów, musisz podłączyć go do urządzenia o mocy 1500 watów. Należy pamiętać przy tym, że nie należy dobierać agregatu „na styk”. Szczególnie duże silniki elektryczne pobierają w chwili startu moc, która może nawet trzykrotnie przewyższać moc znamionową.

Przydatne wskazówki o agregatach prądotwórczych

Wybierając agregat prądotwórczy, warto wybrać model, który będzie wyposażony w silnik taki, jaki jest w samochodzie. Dzięki temu nawet w przypadku braku paliwa, można uzupełnić go o rezerwę, jaka znajduje się w samochodzie. Podczas eksploatacji nie wolno zapominać o czasowych przeglądach silników. istotne jest weryfikowanie poziomu oleju oraz dbanie o ogólny stan techniczny agregatu prądotwórczego.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Ponad 180 mln zł dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

Dziś (03.10) w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja