Polecane artykuły

Jak zgłosić mobbing w pracy i jakie są procedury?

Mobbing w zakładach pracy to poważny problem, który ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zjawisko to może powodować ogromne szkody u osób, które go doświadczają. Wielu pracowników nie wie, jak reagować na niewłaściwe sytuacje. Niestety, ofiary mobbingu też często nie wiedzą, gdzie zgłosić nękanie w pracy i jak poradzić sobie z mobberem. Celem tego artykułu jest wyjaśnienie, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie walczyć z mobbingiem.

Czym jest mobbing w pracy?

Mobbing w miejscu pracy definiuje się jako długotrwałe i systematyczne nękanie pracownika, mające na celu poniżenie, upokorzenie, izolację lub wykluczenie go z zespołu. Jest to forma przemocy psychicznej, której skutkiem może być obniżone samopoczucie, silny stres, kłopoty ze snem i koncentracją, bóle głowy oraz wyczerpanie emocjonalne. Konsekwencją mobbingu może być również pogorszenie wyników w pracy, stany lękowe i depresyjne, a nawet myśli lub próby samobójcze.

Mobbing może przybierać różne formy. Od publicznego krytykowania, przez plotki, oszczerstwa i podważanie kompetencji, aż po zastraszanie i inne formy emocjonalnego, a czasem i fizycznego nękania danej osoby. Mobbing w pracy często zaczyna się niewinnie, np. od drobnych przytyków i uszczypliwości, nierozwiązanych konfliktów, zasypywania pracownika zadaniami lub przeciwnie – odbieraniu ich, powierzając pracę poniżej kompetencji. Z czasem nękanie może narastać, a ofiara mobbingu staje się kozłem ofiarnym i obiektem zbiorowej agresji.

Jak powinna reagować ofiara mobbingu?

Na mobbing można i trzeba reagować. Pracownik, który doświadcza prześladowania w miejscu pracy, powinien zacząć od próby rozmowy z mobberem lub napisania do niego. Warto zachować asertywność, wyraźnie komunikując, że nie akceptuje się takiego zachowania.

Po drugie, staraj się na bieżąco dokumentować każdą niepożądaną sytuację. Zbieraj dowody, czyli np. maile, notatki, zeznania świadków czy nagrania. Równocześnie dobrze jest unikać przebywania z prześladowcą sam na sam, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych incydentów.

Bardzo ważne jest, aby szukać wsparcia wśród bliskich i przyjaciół. Kontakt z drugą osobą sprawia, że czujesz się mniej osamotniony w trudnej sytuacji, zyskujesz zrozumienie i emocjonalną ulgę. Dzięki temu łatwiej Ci będzie osiągnąć wewnętrzny spokój.

Do jakich instytucji można zgłosić mobbing w pracy?

Pamiętaj, że to, że jesteś ofiarą zachowań mobbingowych, to nie Twoja wina. Masz prawo do godnego traktowania w pracy. Ponadto należy zaznaczyć, że osoby nękane mają możliwość podjęcia pewnych kroków mających na celu powstrzymanie nieetycznych praktyk.

Pracownik, którego w jego przekonaniu spotkał mobbing, może przede wszystkim poinformować o tym związki zawodowe działające w firmie. Najlepiej zrobić to pisemnie, aby mieć formalny dowód zgłoszenia oraz pewność, że sprawa będzie mogła być odpowiednio rozpatrzona.

Dodatkowo mobbing w pracy można zgłosić (nawet anonimowo) do Państwowej Inspekcji Pracy. Nękanie, które zostało zgłoszone na piśmie, może stanowić podstawę do przeprowadzenia kontroli w całym przedsiębiorstwie. Procedura kontroli PIP w firmie ma na celu ustalenie stanu faktycznego oraz ocenę, czy w przedsiębiorstwie występują praktyki naruszające przepisy dotyczące ochrony pracowników przed mobbingiem.

Więcej na temat mobbingu oraz sposobów radzenia sobie z nim dowiesz się z artykułu: https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo-pracy/mobbing-w-pracy-jak-go-rozpoznac-i-gdzie-szukac-pomocy/.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*